Antikanser ilaçların kontrollü salımı için pektin bazlı sıcaklık / pH/ manyetik alan duyarlı nanopartikül sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of pectin based temperature/ pH/ magnetic field sensitive nanoparticle for controlled anticancer drugs
- Tez No: 638207
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN IŞIKLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, pektin polimerine mikrodalgada N,N-dimetilaminoetil metakrilat monomerinin aşılanması ve aşı kopolimerlerin sıcaklık, pH ve manyetik alan duyarlı ilaç taşıyıcı sistemlerinde kullanılması hedeflenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde Pek-aşı-PDMAEMA@Fe₃O₄ nanopartikülleri mikrodalga ile hazırlanmış ve model ilaç olarak 5-Fluorourasil (5-FU) seçilerek ilaç salım profilleri incelenmiştir. İlaç yüklü nanopartiküller tutuklanma verimleri, ilaç yükleme kapasiteleri ve partikül boyutları karakterize edildi. İlaç yüklü nanopartiküllerin farklı pH ve sıcaklıktaki salım çalışmaları incelendi.Nanopartiküllerden ilaç salımına aşı yüzdesi, pH, sıcaklık ve manyetik alan etkileri araştırıldı. Kinetik parametreler salım sonuçlarından yararlanılarak Peppas eşitliği ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to graft of N,N-dimethylaminoethyl methacrylate monomer onto the pectin polymer in microwave and to use the graft copolymers in temperature, pH and magnetic field sensitive drug delivery systems. In the second part of the study, Pec-graft-PDMAEMA@Fe₃O₄ nanoparticles were prepared and drug release profiles were examined by choosing 5-Fluorouracil (5-FU) as a model drug. Drug loaded nanoparticles were also characterized with entrapment efficiencies, drug loading capacities and particle sizes. 5-FU release behavior from Pec-graft-PDMAEMA@Fe₃O₄ nanoparticles were investigated at various pH and temperatures. The effects of graft percentage, pH, temperature and magnetic field on drug release from the nanoparticles were explored. Kinetic parameters were determined by using Peppas equation by using release results.