Kapadokya'da turizm ve kültür ılişkisi bağlamında halk dansları: Nevşehir örneği
Folk dances in the context of the relationship betveen tourism and culture in Cappadocia: the case of Nevşehir
  1. Tez No: 638206
  2. Yazar: İSMAİL SÖZLEŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ÖGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünyanın en büyük endüstrilerinden biri olarak kabul edilen turizm, ülke ekonomileri için önemli rol oynamaktadır. Günümüzde teknolojide yaşanan hızlı gelişme ve bilgiye erişimin daha kolay hale gelmesi ile değişen turist profilleri ve beklentileri sonucunda farklı çekim özelliklerine sahip turistik yöreler, alternatif turizm türleri ve ürünleri daha fazla tercih edilmeye başlamıştır. Turizm sektörünün ekonomik getirisinden faydalanmak, rekabetçi piyasada avantaj elde etmek amacıyla değişen turist beklentilerine cevap verebilmek için turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve alternatif ürünlerin üretilmesi önem kazanmıştır. Turizm olgusunun başlangıcından bu yana kültür ve kültüre duyulan ilgi insanları seyahate yönlendirmiştir bu sebeple alternatif turizm ürünleri kapsamında değerlendirilecek en önemli kaynaklardan birisi kültürel unsurlardır. Yeni arayış içinde olan turistlerin farklı ilgi ve isteklerine karşılık, turizm faaliyetlerine çeşitlilik, cazibe ve farklılık özellikleri kazandıran ayrıca yenilikçi üretime imkan veren animasyon hizmetleri; kültüre ait unsurların turistik ürün olarak sunulması ve kültürün tanıtımının yapılması için uygun ortam sağlamaktadır, bu görüş çalışmanın ortaya çıkış noktasıdır. Bu görüşten hareketle, turistlerin hem kültürel örnekleri deneyimleyebileceği hem de eğlenerek boş vakitlerini değerlendireceği, geleneksel Türk kültürüne ait giyim-kuşam, müzik ve dans örneklerinin bir arada sergilendiği, somut olmayan kültürel miras unsurlarımızdan olan“halk dansları”, çalışmanın konusu olarak seçilmiştir. Araştırmada, kendine özgü eşsiz, doğal, tarihi ve kültürel mirası ile önemli turizm merkezlerinden olan Nevşehir bölgesindeki turistik faaliyetleri içerisinde sunulan halk dansları uygulamaları ve kültürel animasyon programları incelenmiştir. Çalışmanın amacı göz önüne alınarak, literatür taraması ile konuya ilişkin veriler toplanmış, Nevşehir'de halk dansları gösterileri yapan işletme ve kişiler ile görüşmeler yapılmıştır. Halk dansları uygulamalarının bölge turizm faaliyetlerinde yoğun olarak en fazla Kapadokya-Nevşehir bölgesinde kültürel animasyon hizmetleri sunan işletmelerde“Türk Gecesi”programı adı altında icra edildiği fakat içerik olarak kısıtlı, yöresel halk dansları örneklerinin kullanılmadığı, kültürel özelliklerinin tam anlamıyla yansıtılmadığı ve gereken önemin gösterilmediği tespit edilmiştir. Kültürel unsurların, turizmde alternatif ürün olarak sunulmasında yozlaşmaya yol açmayacak şekilde kullanılması sürdürülebilirlik açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir durumdur. Çalışma verileri belirlenen temalar altında açıklanmış ve yorumlanarak betimsel analiz gerçekleştirilmiş, çalışmanın sonuç kısmında araştırma verileri ve bulgular değerlendirilmiştir. Çalışma temel olarak, önemli turizm merkezlerinden olan Nevşehir bölgesinde turistik animasyon hizmetlerinde Türk halk dansları örneklerinin mevcut kullanım ve düzeni, içerik bakımından kültürel dokusuna uygun şartlarda geliştirilmesi, alternatif ürün olarak farklı alanlarda sunulmasına ilişkin önerileri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın Nevşehir turizmine, halk danslarına ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism, which is considered one of the largest industries in the world, plays an important role for the country's economy. Today, with the rapid development in technology and easier access to information, touristic regions with different attraction characteristics, alternative tourism types and products have begun to be preferred more as a result of changing tourist profiles and expectations. It has become important to diversify tourism activities and produce alternative products in order to respond to changing tourist expectations in order to benefit from the economic return of the tourism sector and to gain an advantage in the competitive market. Since the beginning of the tourism phenomenon, the interest in culture and culture has directed people to travel, so one of the most important resources to be evaluated within the scope of alternative tourism products is cultural elements. Animation services that provide diversity, attraction and difference to tourism activities and enable innovative production in response to different interests and requests of tourists who are in search of new; It provides a suitable environment for the presentation of cultural elements as touristic products and the promotion of culture, this view is the starting point of the study. From this point of view,“folk dances”, which is one of our intangible cultural heritage elements, where the tourists can experience cultural examples and spend their spare time by having fun, and where traditional Turkish culture clothing, music and dance samples are exhibited together, has been chosen as the subject of the study. In the research, folk dance practices and cultural animation programs presented within the touristic activities in Nevşehir region, which is one of the important tourism centers with its unique, natural, historical and cultural heritage, were examined. Considering the purpose of the study, data on the subject were collected through literature review, and interviews were conducted with businesses and individuals performing folk dance performances in Nevşehir. It has been determined that folk dance practices are mostly performed in the Cappadocia-Nevşehir region under the name of the“Turkish Night”program in the enterprises that provide cultural animation services in the region's tourism activities, but the content is limited, local folk dance examples are not used, their cultural characteristics are not fully reflected and the necessary importance is not shown. The use of cultural elements as an alternative product in tourism is an important situation that should be considered in terms of sustainability. The study data were explained and interpreted under the determined themes, and descriptive analysis was carried out, and the research data and findings were evaluated in the conclusion part of the study. The study basically aims to present suggestions for the current use and order of Turkish folk dance examples in tourist animation services in Nevşehir region, which is one of the important tourism centers, to develop them in conditions suitable for their cultural texture in terms of content, and to present them as alternative products in different areas. It is thought that this study will contribute to Nevşehir tourism, folk dances and literature.