Omuz problemi olan hastalara uygulanan fizyoterapi ve rehabilitasyon programında hastaya özgü fonksiyonel skala'nın omuz fonksiyonları ile ilişkisi
Relationship of patient-specific functional scale with shoulder functions in physiotherapy and rehabilitation program applied to patients with shoulder problems
  1. Tez No: 638232
  2. Yazar: HİDAYET ÇUHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE ÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmanın amacı, omuz problemi olan hastalara uygulanan fizyoterapi ve rehabilitasyon programında Hastaya Özgü Fonksiyonel Skala (HÖFS)'nın omuz fonksiyonları ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmamıza 18-65 yaş aralığında omuz problemi olan gönüllü hastalar dahil edildi. Omuz eklem hareket açıklığı (EHA) universal gonyometreyle, istirahat, aktivite ve gece ağrısı sayısal ağrı skalası (SAS) ile, fonksiyonel limitasyonu da Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH) ve Üst Ekstremite Fonksiyonel İndeksi (UEFI) ile değerlendirildi. Ayrıca hastanın kısıtlılık yaşadığı üç aktivite kendisinin belirlediği HÖFS kullanılarak belirlendi. Hastalara ilk değerlendirmesi tedaviye başlamadan önce yapıldı. 30 seans bireye özel uygulanan tedavi sonrasında ölçümler tekrarlandı. Çalışmamıza katılan hastaların yaş ortalaması 52.31±6.71'di ve hastaların 27'si kadın ve 9'u erkekti.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between the Patient- Specific Functional Scale (PSFS) and shoulder functions in the physiotherapy and rehabilitation program applied to patients with shoulder problems. Volunteers with shoulder problems between the ages of 18-65 were included in our study. The first evaluation was made before the treatment. In this evaluation, shoulder range of motion (ROM) was evaluated with universal goniometer, resting, activity and night pain was evaluated with numerical pain rating scale (NPRS), and functional limitation was evaluated with Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH) and Upper Extremity Functional Index (UEFI). In addition, PSFS was applied, which the patient determined the three activities with limitation. The first assessment of the patients was made before starting treatment. After 30 sessions of individual treatment, measurements were repeated. The average age of the patients who participated in our study was 52.31 ± 6.71, and 27 of the patients were women and 9 were men.