Üniversitelerde oluşabilecek kimyasal atıkların ve bunların bertarafına yönelik metotların incelenmesi
Investigation of the probable chemical wastes produced in universities and their disposal methods
  1. Tez No: 638231
  2. Yazar: IŞIK KEKEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde atık sorunu çevre ve insan sağlığını tehdit edici düzeydedir. Bu konu hayati bir sorun olduğu kadar geniş kapsamlı bir çalışmayı gerektirmektedir.Başta sağlık kurumları ve diğer kurum ve kuruluşlarca hazırlanan bir atıkyönetim planıyla; atıkların kaynağında ayrıştırılması, kurum içinde ve dışında taşınması, geçici depolanması ve bertaraf alanlarına taşınması bir çevre bilinci yardımıyla gerçekleştirilmelidir. Böylece atık yönetimi, ekolojik ve ekonomik dengenin sağlanmasını, birey ve toplum yararına politikaların işlerlik kazanmasını sağlar. Bu çalışmada, üniversitemiz kampüsünde bazı bölümler ve üniversitemiz hastanesi örnek olarak incelenerek, genel olarak üniversitelerde oluşabilecek kimyasal atıkların neler olduğu, bunların yönetimi ve bertaraf metotları konularında bilgilendirici bir kaynak oluşturulması hedeflendi.Bu kaynak oluşturulurken Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği, Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği, İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyonun Olumsuz Etkilerinden Çevre ve Halkın Sağlığının Korunmasına Yönelik Alınması Gereken Tedbirlere İlişkin Yönetmelik gibi konu ile ilgili yönetmeliklerdeki ilgili maddeler de ortaya konuldu. Sonuç olarak dönüştürülemeyen, tehlikeli, kimyasal bazlı atıklar için güvenli bertaraf işlemi uygulanırken, geri dönüşüm, yeniden kullanım ve doğal döngüye salma işlemlerinin yalnızca bir ölçüye kadar uygulanabildiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Today the issue of waste may represent a significant enviromental and human health risk. It is not only of crucial importance for life, but also a broad subject to be studied.With a waste management plan prepared primarily by health institutions and other institutions and organizations; separation of waste at source, transportation inside and outside the institution, temporary storage and transportation to disposal sites should be carried out with the help of an environmental awareness. Thus, waste management ensures the ecological and economic balance and ensures that policies for the benefit of the individual and society become operational. In this study, some departmans at the campus of our university and hospital of our university were examined as an example and it was aimed to create an informative resource about the chemical wastes that may occur in the universities, their management and disposal methods. While creating this resource, the related articles such as the Regulation on Control of Medical Wastes, Regulation on Control of Hazardous Wastes, Regulation on the Measures to be Taken for the Protection of the Environment and Public Health from the Negative Effects of Non-Ionizing Radiation were also mentioned..As a result, it was observed that mostly safe disposal methods were applied for hazardous, chemical-based wastes while methods like recycling, reusage or releasing to the natural cycle were rarely applied.