Mağdurun kimliğinde yanılma ve ceza sorumluluğu
Error in the identity of the victim and criminal liability
  1. Tez No: 638257
  2. Yazar: ELİF KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Mağdurun kimliğinde yanılma kural olarak failin ceza sorumluluğuna etki etmez. Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak yanılma kavramı, yanılmanın suç teorisi içindeki yeri, kast, taksir ve kusurluluk ile olan ilişkisi ve yanılma türleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise suçun konusu, mağdur, mağdurun kimliğinde yanılma kavramları açıklanmış, birinci bölümde oluşturulan zemin üzerinden mağdurun kimliğinde yanılmanın hata türleri arasındaki yeri tespit edilerek ceza sorumluluğuna etkisi ortaya konulmuştur. Ardından hedefte sapma ve mağdurun kimliğinde yanılma arasındaki benzerlik ve farklılıklar anlatılmış, son olarak mağdurun kimliğinde yanılma ile ilgili özellik arz eden durumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a rule, mistaking the victim's identity (error in persona) does not affect the criminal responsibility of the perpetrator. In the first part of the study, information about the concept of error in general, the place of error in the theory of crime, its relation with intention, negligence and culpability, and types of error are given. In the second part, the subject of the crime, the victim, the concepts of error in the identity of the victim are explained, and the place of the error in the identity of the victim is determined on the basis of the first part, and its effect on criminal responsibility is revealed. Afterwards, the similarities and differences between mistake in the blow (aberratio ictus) and error in the identity of the victim were explained, and finally, the situations that are characteristic of being mistaken in the identity of the victim were included.