Nörodejeneratif hastalık ile periodontal hastalık ilişkisi
  1. Tez No: 638258
  2. Yazar: ÇAĞLA VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YEŞİM KIRZIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Multipl skleroz (MS), merkezi sinir sisteminin kronik enflamatuar, nörodejeneratif bir hastalığıdır. Otoimmün bir hastalık olarak tanımlanan MS'in patogenezinde enflamasyon ve immün mekanizmalar önemli rol oynar. Çalışmamızda, MS hastalarında periodontal durumun ve salyada oksidatif durumun belirlenmesi ve sistemik sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamıza MS tanısı almış 92 (36,64 ± 9,72) ve sistemik sağlıklı 92 (36,80 ± 11,49) toplam 184 birey dahil edildi. Her bireyde genel tıbbi muayene ve oral muayene yapılarak kayıtlar alındı. Total salya örneklerinde total antioksidan durum (TAS), total oksidan durum (TOS), miyeloperoksidaz (MPO), laktoferrin (LF) ELISA ile değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS® Statistics for Windows® 20.0 (IBM®, Chicago, IL, USA) paket programı kullanıldı. MS hastaları ve sağlıklı kontrollerin periodontal verileri benzerdi (p>0,05). MS grubunda MPO ve TAS daha düşük, LF, TOS ve oksidatif stres indeksi (OSİ) kontrollere kıyasla daha yüksek olmasına rağmen, sadece TAS gruplar arasında farklı bulundu (p=0,016). MS hastalarında nötrofil/lenfosit oranı (NLO) sağlıklı kontrollerden anlamlı derecede yüksekti (p=0,000).
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a chronic inflammatory, neurodegenerative disease of the central nervous system. Inflammation and immune mechanisms play an important role in the pathogenesis of MS, which is defined as an autoimmune disease. In this study, we were aimed to determine periodontal status and oxidative status in saliva of MS patients and to compare them with systemically healthy individuals. A total of 184 individuals, 92 diagnosed with MS (36,64 ± 9,72) and 92 healthy systemically (36,80 ± 11,49), were included in our study. General medical examination and oral examination were performed in each individual and records were taken. Total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), myeloperoxidase (MPO), lactoferrin (LF) were evaluated by ELISA in total saliva samples. SPSS® Statistics for Windows® 20.0 (IBM®, Chicago, IL, USA) package program was used to evaluate the data. MS patients and healthy individuals had similar periodontal data (p>0.05). While MPO and TAS were lower, LF, TOS and oxidative stress index (OSI) were higher in the MS group compared to the controls, only TAS was different between the groups (p = 0.016). Neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) was significantly higher in MS patients than the controls (p = 0,000). Logistic regression analysis revealed that low TAS level raised the risk of MS development to 3.508 times and high NLO value raised the risk of MS development to 2.583 times.