Serbest zaman etkinliklerine katılan bireylerin yalnızlık düzeyleri ile doyum düzeylerinin incelenmesi
Investigation of loneliness and satisfaction levels of individuals participating in leisure activities
- Tez No: 638272
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmamızın amacı, serbest zaman etkinliklerine katılım gösteren bireylerin bazı değişkenlerine göre doyum ve yalnızlık düzeylerini belirlemek ayrıca bu iki olgu arasındaki ilişkiyi saptamaktır. İstanbul ilinde bulunan bir devlet ve bir vakıf üniversitesinin spor bilimleri fakültelerinde öğrenim görmekte olan 300 öğrenci çalışmaya gönüllü olarak katılım göstermiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Russell, Peplau ve Ferguson'un (1978) geliştirdiği, Demir'in (1989) Türkçe'ye uyarladığı“UCLA Yalnızlık Ölçeği (UYÖ)”ve Beard ve Raghep'in (1980) geliştirdiği Gökçe ve Orhan'ın (2011) Türkçe'ye uyarladığı“Serbest Zaman Doyum Ölçeği'nden (SZDÖ)”faydalanılmıştır. Çalışmanın analizleri SPSS 20.0 paket programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan Kolmogorov-Smirnov normallik testinden sonra veriler bu çalışma için normal dağılıma uygunluk göstermiştir (p>0.05). Verilerin normal dağılım göstermesi sonrasında katılımcıların değişkenlerine göre serbest zaman doyum düzeylerini belirlemek için MANOVA Testi, yalnızlık düzeylerini belirlemek için ANOVA ve T-Testi ve ayrıca gruplar arasındaki farklılıkları saptamak üzere TUKEY Testinden yararlanılmıştır. Ayrıca katılımcıların“yaş ile serbest zaman doyum”ve“yalnızlık ile serbest zaman doyum”seviyeleri arasındaki ilişkiyi saptamak için Pearson Korelasyon Testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine leisure time satisfaction levels and loneliness levels of individuals participating in leisure activities according to various variables and to determine the relationship between them. The sample of this study consist of 300 voluntary participant that studying in the sports sciences faculties of a state and a foundation university in Istanbul. As a data collection tool in the study;“UCLA Loneliness Scale (ULS)”developed by Russell, Peplau and Ferguson (1978), adapted to Turkish by Demir (1989) and“Leisure Satisfaction Scale (LSS)”developed by Beard and Raghep (1980), adapted to Turkish by Gökçe and Orhan (2011) was used. In the study, the data were analyzed using SPSS 20.0 package program. In order to determine whether the data shows normal distribution, Kolmogorov-Smirnov Test was performed and the results of the test showed normal distribution (p>0.05). After the normal distribution of the data, According to the variables of the participants, MANOVA Test was used to determine the leisure satisfaction levels, ANOVA and T-Test were used to determine loneliness levels and TUKEY Test was used to determine differences between groups. In addition, Pearson Correlation Test was used determine the relationship between participants'“age and leisure satisfaction levels”and“loneliness and leisure satisfaction levels”.