Kamuda ve özel okulda çalışan yöneticilerin eleştirel düşünme eğilimlerinin karşılaştırılması (Malatya ili örneği)
Compare director's critical thinking disposition who are working public schools and private scholos (example : Malatya city )
- Tez No: 638271
 - Danışmanlar: PROF. DR. MELİH NURİ SALMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aksaray Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığı, Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı merkez ve ilçelerdeki resmi ve özel okullarda görev yapan okul yöneticilerinin Eleştirel Düşünme eğilimlerinin, yaş, cinsiyet, görevdeki yılı, kurumdaki görevi ve eğitim durumlarına değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Bu araştırmada literatür tarama ve anket yöntemi kullanılmış, araştırmaya 464 okul yöneticisi gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmanın verilerini elde etmek için Facione, Facione ve Giancarlo tarafından geliştirilmiş olan Kaliforniya Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği (KEDEÖ)'nin (California Critical Thinking Disposition Inventory) Türkçe versiyonu (KEDEÖ-T) kullanılmıştır. Orjinali 75 maddeden ve yedi alt ölçekten (Analitiklik, Açık fikirlilik, Meraklılık, Kendine güven, Doğruyu arama, Sistematiklik, Olgunluk) oluşan ölçeğin kısaltılmış Türkçe formu 30 madde ve altı alt boyuttan (Analitiklik, Açık fikirlilik, Meraklılık, Kendine güven, Doğruyu arama, Sistematiklik) oluşmaktadır. Facione ve Giancarlo (1998)'ya göre eleştirel düşünme eğilimini belirlemek amacıyla alt boyutların toplamından oluşan puanlama sistemi kullanılmaktadır. Yöneticicilere uygulanan bu ölçeğin iç güvenirlik katsayısını belirlemek amacıyla Cronbach's Alpha's testi yapılmış ve güvenirlik kat sayısı 0,81 bulunmuştur. Verilerin analizinde SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma problemlerine uygun olarak betimsel istatistikler ve varyansların eşit olmadığı durumlarda Kruskal Wallis- H Testi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonrasında, kadın ve erkek yöneticilerin eleştirel düşünme eğilimleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Ayrıca, yöneticilerin eleştirel düşünme eğilimlerinin, hizmet yılına, hizmet yapılan kurum tipine, cinsiyetine, eğitim durumlarına göre de anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this investigation; specify Critical Thinking Disosition of the personals who are working for Ministry of National Education or Private Sector. And also its present ''Are this critical thinking shows differences with gender,working year at mission the organization where she/he Works,educational background and mission at organization?'' with this purpose take advantage from scan mode. 464 directors who are working for Ministry of National Education and working for Private Sector attend as volunteers at this investigate in Center and Villages of Malatya. Take advantage at this investigate from Turkish version of California Critical Thinking Disposition Inventory which was improved by Facione and Giancarlo. It composed 75 artical and 7 subscale (Analyticallness,open mindedness,interestedness,self confidience,search for truth,systemacity,self sufficieny) at original version. But it composed 30 artical and 6 subscale (Analyticallness,open mindedness,interestedness,self confidience,search for truth,systemacity,self) at Turkish version. According to Facione and Giancarlo(1998) using a point scoring system which was composed from subscale for present critical thinking disposition. And also person who are working private sector or ministry attend another survey which is composed 16 questions. Subject of this survey is taking ideas of person who are working as a director at public or private sector. In order to determine the reliability coefficient of this scale applied to directors. Used Cronbach's Alpha test and safety factor finding 0,82 for the subscale which was adopted for director. Using programme called ''SPSS 21.0'' for resolution of datas. Using Descriptive Analysis for research problems and using one way analysis of variance for unrelated samples t-test and using test of Kruskal Wallis-H when the variances didnt equalizing each other and also using test of Man Whitney U for determine the differences. There is no distinct differences between male and female director's critical thinking disposition. Finally We find out there is no distinct differences about serving year or institution which is serving of the directors and director's critical thinking disposition.