Gıda ambalaj fabrikası personeline verilen eğitimin el hijyeni bilgi ve tutumlarına etkisi
The effect of hand hygiene education on hand hygiene knowledge and attitudes of food packaging factory workers
  1. Tez No: 638275
  2. Yazar: TUĞBA BAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZÜM ERKİN GEYİKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı gıda ambalaj fabrikası personeline verilen eğitimin el hijyeni bilgi ve tutumlarına etkisini incelemektir. Gereç-Yöntem: Tek gruplu ön test son test düzeninde yarı deneysel araştırma, Eylül 2019 - Temmuz 2020 ayları arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemine gönüllü katılım gösteren 46 personel alındı. Verilerin toplanması için personel tanıtıcı bilgi formu,“Sosyal El Yıkama Bilgi Ölçeği”ve“Sosyal El Yıkama Tutum Ölçeği”uygulandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ve t test kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 29.63±10.86 ve %60.9'u erkektir. Katılımcıların %58.7'si ortaokul mezunu olup, %52.2'si evlidir. Katılımcılar üretim (%87) ve ofis (%12) bölümlerinde çalışmaktadır. Katılımcıların %56.5'i daha önce el hijyeni ile ilgili eğitim almadığını bildirmiştir. El hijyeni konusundaki bilgi kaynakları sırasıyla; %34.8'inin televizyon, %28.2'sinin sağlık çalışanları, %26.1'inin işyerindeki eğitim, %10.9'unun internettir. Katılımcılar eğitim öncesi günde 11 kez el yıkarken, eğitim sonrası 13 kez el yıkadıklarını bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of hand hygiene education on hand hygiene knowledge and attitudes of food packaging factory workers. Methods: The quasi-experimental, single-group, pretest-posttest design study was conducted between September 2019 and July 2020. The sample was composed of 46 volunteer workers. For data collection, the worker information form,“Social Handwashing Information Scale”and“Social Handwashing Attitude Scale”were done to the patients. For data analysis, the descriptive statistics and t test was used. Results: The mean age of the participants was 29.63±10.86 years, and 60.9% were male. 58.7% of the participants graduated from secondary school and 52.2% are married. Participants work in production (87%) and office (12%) departments. 56.5% of the participants reported that they had not received any education about hand hygiene before. The participants reported that they were washing hands 11 times a day before the education and 13 times after the education.