Nöro-behçet hastalarının klinik ve laboratuvar özelliklerinin analizi
Analysis of clinical and laboratory features of patients with neuro-behçet's disease
  1. Tez No: 638274
  2. Yazar: AHMED SERKAN EMEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÜRTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tez tanıtımı: Emekli AS, Nöro-Behçet Hastalarının Klinik ve Laboratuvar Özelliklerinin Analizi. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, İstanbul, 2020. Giriş ve Amaç: Behçet hastalığı (BH), multisistemik tutulumu olan inflamatuar bir hastalıktır. BH'nin en yıkıcı ve özürlülüğe sebep olan tutulumlarından birisi nörolojik tutulumdur. Büyük serilerde, parenkimal lezyonların sıklıkla mezodiensefalik bölge ve beyinsapında yerleştiği bildirilmiştir. Literatürde, günümüze kadar parenkimal lezyonların olasılık haritalamasıyla ilgili çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, beyin parenkimindeki lezyonların daha kesin bir şekilde etkilediği bölgeler ve olasılıklarının sunulması ile bunun hastaların klinik ve laboratuvar özellikleriyle olan ilişkisinin ortaya konulması amaçlandı. Yöntem: Çalışmamıza, Parenkimal Nöro-Behçet Hastalığı (p-NBH) tanısı olan 55 hastanın 66 adet atak sırasında çekilmiş manyetik rezonans görüntülemeleri (MRG) dahil edildi. Lezyonların tespiti için T2 ağırlıklı aksiyel kesitler kullanıldı ve lezyonlar bilgisayar yardımlı dizayn yazılımı aracılığıyla dijitalize edildi. Lezyon sınırları poligonlar olarak belirlendi ve yüksek çözünürlüklü verilere dönüştürüldü. Dijitalize lezyonlar International Brain Mapping 152 beyin atlasına taşındı. Keşisen sınırların belirlenmesi için alan analizi uygulandı. Lezyon olasılık haritaları hastalığın klinik ve laboratuvar alt gruplarına göre elde edildi. Alt gruplar arasındaki farkların çarpıcı bir şekilde ortaya konulması için lezyon olasılık dağılım fark haritaları, oluşturuldu. İstatistiksel anlamlı farkın saptandığı anatomik bölgeler belirlendi. Ayrıca, hastaların klinik ve laboratuvar özellikleri ortaya konuldu. Bulgular: Haritaların oluşturulması için p-NBH tanısı olan 55 hastanın 66 adet atak sırasındaki manyetik rezonans görüntüleme incelemeleri kullanıldı. Geç başlangıçlı hastalığın, progresif seyir ve ciddi özürlülük ile ilişkili olduğu saptandı. İlk atak sırasında ortaya çıkan yüksek özürlülüğün, progresif seyri gösterebileceği belirlendi. Lezyon topografisine bakıldığında, en çok etkilenen bölgenin rostral pons, mezensefalon ve diensefalik bölge olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Dissertation Information: Emekli AS, Analysis of Clinic and Laboratory Features of Patients with Neuro-Behçet's Disease. Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine, Department of Neurology, Neurology Dissertation, Istanbul, 2020. Introduction and Objective: Behçet's disease (BD) is an inflammatory disorder with multisystemic involvement. Neuro-Behçet's disease (NBD) is the most disabling involvement of BD. In NBD, parenchymal lesions tend to occur in the mesodiencephalic region and brainstem, as reported in large series of NBD. In this study, we aimed to map the probability of parenchymal lesions to present more accurate localization of affected structures within the brain parenchyma and its relationship with the clinical and laboratory features of these patients. Method: We included 66 non-standardized acute MRIs of 55 patients with parenchymal NBD (p-NBD). T2-weighted axial images were used to detect the lesions and digitalized by CAD software. Boundaries of lesions were determined as polygons and converted into high definition raster datasets. Digitalized lesions are transferred into the International Consortium of Brain Mapping 152 brain template. Spatial analyses were performed to sum up intersected boundaries. Lesion probability maps were obtained according to clinical and laboratory subgroups. Subtraction maps were created to exhibit the differences explicitly. Statistically significant anatomical locations were determined. Besides, the clinical and laboratory features of the patients were correlated with the lesion locations. Findings: A total of 66 MRIs of 55 patients were used to generate probability maps. We found that late-onset disease was associated with progressive and severe disease. Higher disability scores in the first attack predicted progressive disease course. Based on the lesion topography, the most frequently affected parenchymal structures were rostral pons, mesencephalon, and diencephalic region.