İlerletme genioplastisinde fiksasyon amaçlı kullanılan farklı plak ve vida sistemlerinin stabilite ve stres dağılımlarının sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of stability and stress distributions of different plate and screw systems used for fixation purposes in advancement genioplasty with finite element analysis
  1. Tez No: 638282
  2. Yazar: AHMET AKTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KALAYCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç Bu genioplasti çalışmasının amacı; segmentlerinin fiksasyonunda kullanılan titanyum monokortikal miniplak ve bikortikal vida sistemlerinin deplasman miktarı, kemikte oluşturduğu asal stresler ile plak ve vidalarda oluşan von-mises stres dağılımlarının sonlu elemanlar analizi ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler Çalışmamızda alt çene ucunda genioplasti osteotomisi yapılarak distal fragman anteriora doğru 5 mm ilerletilmiştir. Fiksasyon olarak tek genioplasti plağı, 2 adet düz plak, 3 adet düz plak, 2 adet bikortikal vida ve 3 adet bikortikal vida fiksasyon modellerinin kullanıldığı 5 farklı modelde, alt segmente linguale doğru horizontal yönde 80 N' luk kuvvet uygulanarak ortaya çıkan deplasman ve stres değerleri sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular En az deplasman üç adet titanyum bikortikal vida ile yapılan fiksasyon modelinde izlenirken, en fazla deplasman tek genioplasti plağı fiksasyon modelinde izlenmiştir. Materyallerde en az von-mises stres üç adet titanyum bikortikal vida ile yapılan fiksasyon modelinde, en fazla von-mises stres tek genioplasti plağı fiksasyon modelinde izlenmiştir. Kemikte en fazla gerilme stresi (Pmax) üç adet düz plak fiksasyon modelinde izlenirken en az gerilme stresi plak fiksasyon modellerinde izlenmiştir. Kemikte en fazla sıkışma stresi (Pmin) iki adet bikortikal vida fiksasyon modelinde izlenirken en az sıkışma stresi iki ve üç adet düz plak fiksasyon modellerinde izlenmiştir. Sonuç Bikortikal vida grupları, deplasman ve von-mises gerilme stresleri açısından daha iyi sonuç vermekle birlikte, plak grupları gerilme ve sıkışma stresleri açısından daha elverişli bulunmuştur. Tüm bunlarla birlikte sonuçlar tüm gruplar için fizyolojik sınırlar içerisindedir.
Özet (Çeviri)
Background The aim of this genioplasty study is the comparison of titanium monocortical miniplate and bicortical screw fixation systems in terms of displacement, primary stresses and von-mises stress by finite element analysis. Methods In our study, genioplasty osteotomy was performed and the fragment was placed 5 mm anterior. In 5 different models using single genioplasty plate, 2 flat plates, 3 flat plates, 2 bicortical screws and 3 bicortical screw fixation models as fixation, 80 N force was applied to the distal segment in the horizontal direction. The displacement and stress values were evaluated by finite element analysis. Results The shortest displacement was observed in the three titanium bicortical screws system, while the longest displacement was observed in the single genioplasty plate system. The lowest and highest von-mises stress was seen in three titanium bicortical screw system and single genioplasty plate, respectively. The maximum von-mises stress was observed in three flat plate fixation system, while the minimum von-mises was observed in plate fixation system. The maximum compression bone stress was recorded in two bicortical screw system, the minimum compression bone stress was recorded in two and three flat plate systems. Conclusion Although bicortical screw groups give better results in terms of displacement and von-mises stress stresses, plate groups were found more favorable in terms of stress and compression stresses. However, the results are within physiological limits for all groups.