Sağlıklı kadınlarda menstrual döngünün farklı fazlarında sirkadiyen ritmin fiziksel performansa etkisi
The effect of circadian rhythm on physical performance in different phases of the menstrual cycle in healthy women
- Tez No: 638323
- Danışmanlar: PROF. DR. DEFNE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma sağlıklı kadınların menstrual döngülerinin farklı fazlarında sirkadiyen ritmin fiziksel performans düzeylerine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Çalışma 20-40 yaş arasında olan ve düzenli menstrual döngüsü olan 19 sağlıklı kadınla (25,26±2,23 yıl) gerçekleştirildi. Çalışmaya dâhil edilen kadınların yaş, cinsiyet, boy, kilo, medeni durum ve eğitim bilgileri kayıt altına alındı. Kadınlara menstrual döngünün luteal, foliküler ve ovulasyon fazlarının her birinde üç farklı zaman diliminde (09:00, 13:00 ve 17:00'da) 6 dakika yürüme testi (6DYT) ve çift bacak ile çömelme testi uygulandı. 6DYT yapılmadan önce ve sonra kadınların kalp atım hızı ve oksijen taşıma kapasitesi değerleri kaydedildi. Fiziksel testler sonrasında Borg skalası ile kadınların algıladığı zorluk derecesi belirlendi. Menstrual döngünün luteal, foliküler ve ovulasyon fazını değerlendirmek için belirlenen günlerin herhangi bir saatinde, her fazda birer defa Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulandı. Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği ile kadınların depresyon ve anksiyetelerini içeren duygu durum değerlendirmesi yapılarak sonuçlar kaydedildi. Sirkadiyen ritmin aerobik kapasiteye etkisi incelendiğinde, günün farklı zaman dilimlerinde bireylerin 6 dakika yürüme mesafelerinin değişmediği görüldü (p>0,05). Menstrual döngünün aerobik kapasiteye etkisi incelendiğinde, luteal, foliküler ve ovulasyon fazlarında sabah zaman diliminde 6 DYT ile elde edilen mesafeler daha fazla iken (p0,05). Menstrual döngünün anaerobik kapasiteye olan etkisi incelendiğinde, ovulasyon ve foliküler fazlarında sabah, öğle ve akşam saatlerinde bireylerin çift bacak ile çömelme sayıları arasında fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to examine the effect of circadian rhythm on physical performance levels on the different phases of menstrual cycles of healthy women. The study was performed with the 19 healthy women (25,26 ± 2,23 years) who had regular menstrual cycles between the ages of 20-40. Age, gender, height, weight, marital status, and education data of the patients who added into the study were recorded. 6 minutes walking test (6MWT) and bilateral squat test were implemented to the women in each of the luteal, follicular, and ovulation phases of the menstrual cycle in three different periods (at 09:00, 13:00 and 17:00). The heart rate and oxygen saturation values of each individual were recorded pre and post implementing of 6MWT. After the physical tests, the degree of difficulty was determined with the Borg scale. To evaluate the luteal, follicular and ovulation phase of the menstrual cycle, Beck Depression Scale and Beck Anxiety Scale were performed once at each phase at any time of the determined days. The emotional state assessment including the depression and anxiety of women with the Beck Depression Scale and Beck Anxiety Scale and the results have been recorded. When the effect of circadian rhythm on aerobic capacity was examined, there was no difference between the 6-minute walking distance of participants (p>0,05). When the effect of menstrual cycle on aerobic capacity is examined, the results were notable in the morning time frame in the luteal, follicular and ovulation periods (p0,05). When the effect of the menstrual cycle on anaerobic capacity was examined, there was no difference the number bilateral squat test in the morning, noon and evening during the ovulation and follicular phases (p>0,05).