Evaluation of two English programs at a foundation university in Turkey: Intensive English Program (IEP) and English Preparatory Program (EPP)
Türkiye'de bir vakıf üniversitesindeki iki İngilizce eğitim programın değerlendirilmesi: Yoğun İngilizce Programı (YİP) ve İngilizce Hazırlık Programı (İHP)
  1. Tez No: 638324
  2. Yazar: KÜBRA ŞENDOĞAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinde sunulan özgün bir İngilizce eğitimi programını (YİP) o üniversitedeki geleneksel İngilizce hazırlık programını (İHP) değerlendirmektir. YİP'te öğrenciler ilk yıllarında bölüm dersleri ile 18 saat İngilizce alırlar. İHB ise bir yıl boyunca haftada en az 26 saat içeren bir İngilizce hazırlık programıdır. Bu araştırmanın verileri karma yöntem kullanılarak toplanmıştır. Öğrencilerin programlar sonucundaki dil gelişimlerini görmek için bir ön test ve bir son test uygulanmıştır. CIPP (bağlam, girdi, süreç, ürün) değerlendirme modeli kullanılarak Likert ölçeğinden oluşan anketler öğrencilere ve program eğitimcilerine verilmiştir, Buna ek olarak program öğrencileri, program mezunları, eğitmenler ve koordinatörler ile yazılı ve sözlü görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, İHP öğrencilerinin YİP öğrencilerine göre daha yüksek dil gelişimi gösterdiklerini göstermiştir. Ayrıca, bazı zayıflıkların dile getirilmesine rağmen, katılımcıların programlara karşı genellikle olumlu tutumları olduğu görülmüştür. Bu çalışma, dil eğitiminde program tasarımı ve değerlendirmesi hakkında bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate a unique program, namely the Intensive English Program (IEP), offered at a foundation university in Turkey, and a traditional English preparatory program in that university. In the IEP, the students receive 18 hours of English with their departmental courses in their first year, and it is considered as unique since it is not applied in any other universities in Turkey. The English Preparatory Program (EPP) includes a minimum of 26 hours per week for a year. The data of this research has been collected using a mixed-method design. A pre-test and a post-test have been applied to the students to see their development through the programs. Another source of data has been obtained through questionnaires consisting of Likert Scale using the Context, Input, Process, Product (CIPP) model, and structured interview questions from the students, the instructors, and the coordinators. The graduates who received the programs have also been interviewed to find out the strengths and weaknesses of the program, and to see if the prospective outcomes are reached. The findings revealed that the EPP students outperformed the IEP students in language achievement. Furthermore, it can be assumed that the participants generally had positive attitudes towards the programs even though some weaknesses were stated. The study provides insights about program design and evaluation in language education.