Spor toto süper Lig'de futbolcuların penaltı atışlarında baskı unsurlarının değerlendirilmesi
Evaluation of pressure elements in the penalty shots of Sport Toto super league Football players
  1. Tez No: 638325
  2. Yazar: ŞABAN TUĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu araştırma spor toto süper ligde penaltı atışlarında penaltı atan futbolcuların maruz kaldıkları çeşitli baskı unsurlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Spor Toto Süper Lig'in 2010-2011 sezonundan başlayıp hala devam etmekte olan 2019-2020 sezonun ilk yarısını içermektedir. Toplamda dokuz buçuk sezonu kapsayan bu çalışmada 2907 maçta 845 penaltı izlenmiştir. Maçlar dijital ortamda bulunan özet videoları izlenerek tespitler yapılmıştır. 2907 maçta atılan 845 penaltı vuruşları bazı değişkenler bakımından istatistiki olarak analiz edilmiştir. Analizlerde ki-kare analizi, frekans analizleri, çapraz tablolar ve tamamlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Tüm analizler SPSS.25 istatistik paket programında yapılmıştır. İstatistiksel olarak güven düzeyi α=0,05 belirlenmiştir. Bulgular: Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre atılan penaltıların %78'inin gol olduğu, penaltıcıların %66,4 yabancı ile kalecilerin %54,7 yerli oyunculardan seçildiği, penaltı atıcılarında %47,5 ile forvet oyuncularının tercih ediliği, penaltıcıların %76,1 ile sağ ayaklarını kullandıkları, penaltıcıların %30,2 ile sol alt köşeyi kalecilerinde %42,9 ile sağ alt köşeyi daha fazla tercih ettiği, maçlar berabereyken %42 ile daha çok penaltı atıldığı ve penaltılar %27,5 ile 76-90+ dakika aralığında atıldığı bulunmuştur. Sonuç: Sonuç olarak, penaltıcıların mevkilerinin, kullandıkları ayakların, tercih ettikleri köşelerin, penaltı anındaki maçın durumunun, penaltı atılan dakika aralığının penaltı sonucu üzerine etkisi olmadığı görülürken, kalecilerin tercih ettiği köşenin penaltının sonucuna etki ettiği görülmüştür. Çalışmamızın penaltı analiz verileri açısından parametrelerin arttırıldığı, incelenen sezonların daha fazla geriye dönüldüğü, daha fazla penaltının inceleneceği çalışmalara yol göstereceği düşünülmektedir. Tüm bunlara ek olarak, fiziksel antrenmanın yetersiz kalabileceği düşünüldüğünde penaltıcıları ve kalecileri psikolojik açıdan hazırlamada zihinsel antrenman, imgeleme ve anlık karar verme çalışmaları antrenmanlara dâhil edilerek daha verimli hale getirilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to evaluate the various pressure factors faced by the footballers who took penalties in the Sport Toto Super League. Material and Method: The research includes the period starting from 2010-2011 season of the Sport Toto Super League to the first half of the 2019-2020 season. A total of 845 penalties in 2907 matches including nine and a half seasons were watched. The results were determined by watching the summary videos on digital media. 845 penalties in 2907 matches were analyzed statistically in terms of some variables. Chi-square analysis, frequency analyses, cross tables and descriptive statistics were used in analyses. All analyses were performed in SPSS.25 statistical package program. Statistical confidence level was determined as α=0,05. Results: According to the results of the study, it was found that 78% of the penalties were successful, players who took penalty were chosen from foreign players with 66.4%, while goalkeepers were chosen from domestic players with 54.7%, forwards were preferred with 47.5%, penalty takers used right feet with 76.1% and left bottom corner with 30.2%, while goalkeepers preferred right bottom corner with 42.9%, more penalties were taken when the matches were draw and between minutes 76-90+ with 27.5%. Conclusion: As a conclusion, while positions of penalty takers, the feet they used, the corners they preferred, the status of the game at the moment of penalty and the minute the penalty was taken did not affect the result, it was found that the corner goalkeepers preferred affected the result. It is thought that our study will guide future studies in which there are more parameters, more seasons and more penalties examined. In addition, considering that physical training may be insufficient, mental training, imagery and instant decision making studies can be included in trainings and thus made more efficient.