Endovasküler prosedürlerde uygulanan anestezi yöntemlerinin intraoperatif ve postoperatif etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of intraoperative and postoperative effects of anesthesia methods in endovascular procedures
- Tez No: 638386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE LAFÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Endovasküler girişimler; hem aort hem de periferik arterlerde aterosklerotik vasküler patolojiler, diseksiyonlar gibi pek çok hastalığın tedavisinde uygulanmaktadır ve altın standart haline gelmiştir. Prosedür, özellikle çoklu sistemik hastalığı olan, yüksek riskli hastalarda invaziv operasyonlarla karşılaştırıldığında, düşük risk, daha az kanama ve kan ürünü transfüzyonu ihtiyacı sağlaması açısından, daha kısa iyileşme süresi ile öne çıkmaktadır. Çalışmamızın amacı, endovasküler prosedürlerde, anestezi yöntemi farklılıklarının intraoperatif dönemde hemodinamik etkileri, kardiyovasküler ilaç infüzyonu ihtiyacı, postoperatif komplikasyonlar, yoğun bakım ve hastane kalış süresi üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda etik kurul onayı alındıktan sonra; 1 Haziran 2013 ile 30 Haziran 2018 yılları arasında Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğinde uygulanan endovasküler prosedürlerin hasta dosyaları ve anestezi kayıt formları retrospektif kohort olarak incelenmiştir. Hastalar uygulanan endovasküler prosedürlere göre dört gruba ayrılmıştır: Grup-1'de (n:10) abdominal veya torakal aort anevrizması veya rüptürü için yapılan EVAR-TEVAR olguları, Grup-2'de (n:84) endovasküler girişim bölgesi aorta-iliac bölge olan olgular, Grup-3'de (n:111) endovasküler girişim bölgesi femoropopliteal bölge olan olgular ve Grup-4'de (n:55) endovasküler girişim bölgesi infrapopliteal bölge olan olgular incelendi. Hasta dosyalarından, olguların demografik verileri (cinsiyet, yaş), eşlik eden hastalıkları, Amerikan Anestezistler Birliği (ASA) risk sınıflaması skorları not edildi. Uygulanan anestezi yöntemleri; genel anestezi (GA), spinal anestezi (SA) ve monitörize anestezi bakım (MAC) olarak kaydedildi. Girişim ve anestezi süreleri, intraoperatif ortalama arteryel basınç ve kalp atım hızı, intraoperatif ilaç kullanımı (antihipertansifler veya vasopressör ilaçlar), postoperatif komplikasyonlar, hastane ve yoğun bakım kalış süreleri ve 30 günlük mortalite verileri incelendi. Tamamı GA ile girişime alınan Grup 1 dışında, Grup 2, 3 ve 4 kendi içinde uygulanan GA, SA ve MAC yöntemlerine göre karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler ve ASA skoru (Grup-1 hariç) benzer bulundu. Grup-1 hastalarının ASA skoru diğer gruplardan yüksekti. Gruplara göre tercih edilen anestezi yöntemlerinde Grup-1' de genel anestezi (GA) ön plana çıkarken; diğer gruplar için daha çok tercih edilen yöntem monitörize anestezik bakım (MAC) idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Endovascular interventions are being used in the treatment of many diseases such as atherosclerotic vascular pathologies in both aortic and peripheral arteries, dissections and has become the gold standard. The procedure stands out with a shorter recovery time, especially in terms of low risk, less bleeding and need for blood product transfusion compared to invasive operations in high-risk patients with multiple systemic diseases. The aim of our study is to compare the effects of anesthesia method differences on hemodynamic effects, need for cardiovascular drug infusion, postoperative complications, intensive care and hospital stay in endovascular procedures. Materials and Method: After the approval of the ethics committee for our study; patient files and anesthesia record forms of endovascular procedures, which are performed in Ankara Numune Training and Research Hospital Cardiovascular Surgery clinic between 1 June 2013 and 30 June 2018, were analyzed retrospectively. Endovascular procedures are divided into four groups: EVAR-TEVAR cases performed for abdominal or thoracic aortic aneurysm or rupture in Group-1 (n: 10), patients with endovascular intervention region aorta-iliac region in Group-2 (n: 84), endovascular intervention region femoropopliteal region in Group-3 (n: 111) and endovascular intervention region infrapopliteal region in Group-4 (n: 55) were examined. Demographic datas (gender, age), comorbid diseases and American Anesthesiologists Association (ASA) risk classification scores were noted from the patient files. Applied anesthesia methods were recorded as general anesthesia (GA), spinal anesthesia (SA) and moniterized anesthetic care (MAC). Intervention and anesthesia periods, intraoperative mean arterial pressure and heart rate, intraoperative drug use (antihypertensives or vasopressor drugs), postoperative complications, hospital and intensive care stay times and 30-day mortality data were examined. In addition, except for Group-1, which all were anesthetized with GA, Groups-2, 3 and 4 were compared according to the GA, SA and MAC methods applied within themselves. Results: Demographic characteristics and ASA score (except Group-1) were similar between the groups. The ASA score of Group-1 patients was higher than the other groups. While general anesthesia (GA) comes to the fore in Group-1 in the preferred anesthesia methods according to the groups; the more preferred method for other groups was moniterized anesthetic care (MAC).