Nadir ve sık ventriküler ekstrasistolü olan hastalarda ekokardiyografik bir bulgu olan pulmonary pulse wave transit time'ın kardiyomiyopati gelişimini öngördürücülüğünün araştırılması
Investigation of the pulmonary pulse wave transit time predicing the development of cardiomyopathy in patients with rare and frequent ventricular extrasystole
- Tez No: 638387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇİMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Sık VES'ler, VES kaynaklı kardiyomiyopati adı verilen depresif LV fonksiyonuna yol açabilir. Yapılan çalışmalarda PPTT'nin kısalmasının pulmoner hipertansiyon ve kardiyomiyopati gelişimi açısından öngördürücü bir parametre olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda 24 saatlik ritm holter elektrokardiyografide sık ve nadir VES tespit edilen hastaların transtorasik ekokardiyografi ile değerlendirilmesi planlanmıştır. Bu değerlendirme ile PPTT'nin sık ve nadir VES'i olan hastalarda değişimi incelenecek ve VES sıklığının PPTT'ye etki edip etmediği araştırılarak kardiyomyopati gelişimi için bir gösterge olup olmayacağına bakılacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 24 saatlik ritm holter tetkikinde nadir ve sık VES olan hastalar ve VES'i olmayan kontrol grubu alınmıştır. Toplam 30 hasta ve 30 kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Sol ventrikül sistolik fonksiyonları konvansiyonel ekokardiyografik parametreler ile incelenmiştir. Hastaların ve kontrol grubunun PPTT ve strain analizinde global longitudinal strain ölçümleri yapılmıştır. Tartışma: Bazal karakteristikler ve konvansiyonel ekokardiyografik bulgular açısından hasta ve kontrol grubu arasında fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Frequent VESs can lead to depressive LV function called VES-induced cardiomyopathy. Studies have shown that shortening of PPTT is a predictive parameter for the development of pulmonary hypertension and cardiomyopathy. In our study, it was planned to evaluate patients with frequent and rare VES on 24-hour rhythm holter electrocardiography by transthoracic echocardiography. With this evaluation, the change of PPTT in patients with frequent and rare VES will be examined and whether it will be an indicator for the development of cardiomyopathy by investigating whether the frequency of VES affects PPTT. Material and Method: In our study, patients with rare and frequent VES in a 24-hour rhythm holter test and a control group without VES were included. A total of 30 patients and 30 control groups were included in the study. Left ventricular systolic functions were examined with conventional echocardiographic parameters. Global longitudinal strain measurements were performed in PPTT and strain analysis of patients and control group. Discussion: There was no difference between the patient and control groups in terms of basal characteristics and conventional echocardiographic findings.