Hashimato tiroiditinin antioksidan belirteçler serum bilirubin ve GGT düzeyleri ile ilişkisi
Hashimato tiroiditinin antioksidan belirteçler serum bilirubin ve GGT düzeyleri ile ilişkisi
- Tez No: 638401
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜRSOY, DR. GÖNÜL KOÇ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Hashimoto tiroiditli (HT) hastalarda oksidatif stres belirteçleri olan serum GGT ve serum bilirubin değerlerinin, tiroid otoantikorları (anti-TPO) düzeyleri ve hipotiroidizm gelişmesi üzerine etkisinin kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlandı. Çalışmamıza yaş, cinsiyet ve vücut kile indeksleri benzer 32 ötiroid HT'li hasta, 31 subklinik hipotiroid HT'li hasta ve 31 kişilik kontrol grubu alındı. Grupların sT3, sT4, TSH, anti-TPO, WBC, PLT, HB, LYM, NEU, CRP, ESR, kreatinin, ALT, AST, total bilirubin, direkt bilirubin, indirekt bilirubin, GGT, ürik asit ve açlık glukoz düzeyleri ölçüldü ve kıyaslandı. Ötiroid HT hasta grubunun yaş ortalaması 35,34±1,86, subklinik hipotiroid HT hasta grubunun yaş ortalaması 36,16±1,96 ve kontrol grubunun yaş ortalaması ise 31,13±1,50 yıl olarak saptandı. Yaş bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). HT'li hasta gruplarında kadın cinsiyet hakimdi. HT'li hastalarda kontrol grubuna göre serum TSH ve anti-TPO değerleri anlamlı yüksek saptanırken sT4 seviyeleri anlamlı düşük saptandı (p0,05). Subklinik hipotiroid HT ve ötiroid HT hastalarının kontrol hastalarına göre serum GGT ve serum bilirubin seviyelerinde anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Subklinik hipotiroid HT ile ötiroid HT grupları arasında serum GGT ve serum bilirubin seviyeleri arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Ötiroid HT ve subklinik hipotiroid HT gruplarında serum GGT seviyelerinin hem serum TSH hem de serum anti-TPO seviyeleri ile pozitif korelasyonu saptandı, ancak bu durum istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Ötiroid HT ve subklinik hipotiroid HT gruplarında, serum total bilirubin (t. bilirubin) değerleri ile serum TSH ve serum anti-TPO değerleri arasında negatif korelasyon saptandı ancak bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı sonuçlanmadı (p>0,05). Sonuç olarak Hashimoto tiroiditinin farklı evrelerinde, oksidatif stres belirteçleri olan serum GGT ve serum t. bilirubin arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Hipotezimizi destekleyen veriler ışığında daha kapsamlı hasta popülasyonları ile yapılacak çalışmalarla bu ilişkinin saptanacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the usability of the effects of serum GGT and serum bilirubin values, which are oxidative stress markers in patients with Hashimoto thyroiditis (HT), on thyroid autoantibodies (anti-TPO) levels and development of hypothyroidism. In our study, 32 patients with euthyroid HT, 31 patients with subclinical hypothyroid HT and 31 control group were included. The results of sT3, sT4, TSH, anti-TPO, WBC, PLT, HB, LYM, NEU, CRP, ESR, creatinine, ALT, AST, total bilirubin, direct bilirubin, indirect bilirubin, GGT, uric acid and fasting glucose were examined and their levels in the subclinical hypothyroid HT, euthyroid HT and control groups were compared. The mean age of the euthyroid HT patient group was 35,34±1,86, the mean age of the subclinical hypothyroid HT patient group was 36,16±1,96 and the mean age of the control group was 31,13±1,50 years. There was no significant difference between the groups in terms of age (p>0,05). Female gender was dominant in HT patients. Serum TSH and anti-TPO levels were found to be significantly higher in HT patients compared to the control group, whereas sT4 levels were found to be significantly lower (p0,05). There was no significant difference in serum GGT and serum bilirubin levels in subclinical hypothyroid HT and euthyroid HT patients compared to control patients (p>0,05). In the euthyroid HT and subclinical hypothyroid HT groups, there was a positive correlation between serum GGT levels and both serum TSH and serum anti-TPO levels. The positive correlation of serum GGT levels with both serum TSH and serum anti-TPO levels was found in the euthyroid HT and subclinical hypothyroid HT groups, however, this was not statistically significant (p>0,05). In euthyroid HT and subclinical hypothyroid HT groups, we found a negative correlation between serum total bilirubin (t. bilirubin) values with serum TSH and serum anti-TPO values, but this relationship was not statistically significant (p>0,05). As a result, no significant correlation was found between serum GGT and serum t. bilirubin, which are a marker of oxidative stress, at different stages of Hashimoto thyroiditis (p>0,05). In the light of the data supporting our hypothesis, we believe that this relationship will be determined by studies with more extensive patient populations.