Measuring the educational satisfaction of international undergraduate students in Turkey and the factors affecting their satisfaction
Lisans düzeyindeki uluslararası öğrencilerinin eğitim memnuniyetlerinin ve memnuniyetlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 638400
  2. Yazar: RAMAZAN AHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma çerçevesinde, Türkiye'de lisans düzeyinde okuyan uluslararası öğrencilerin eğitim memnuniyetlerinin ölçülmesi ve bu memnuniyeti etkileyen faktörlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Türkiye'de okuma nedenlerinin uluslararası öğrencilerin üniversite hizmetlerine yönelik memnuniyetleri üzerindeki etkisi, mevcut üniversitede okuma nedenlerinin uluslararası öğrencilerin üniversite hizmetlerine yönelik memnuniyetleri üzerindeki etkisi ve uluslararası öğrencilerin üniversite hizmetlerine yönelik memnuniyetlerinin üniversiteyi ve ülkeyi tavsiye etme üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Araştırmayı gerçekleştirmek üzere, İstanbul ilinde okuyan 216 uluslararası öğrenci ile anket yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, Türkiye'de okuma nedenleri ve mevcut üniversitede okuma nedenleri, uluslararası öğrencilerin üniversite hizmetlerine yönelik memnuniyetleri üzerinde kısmi etkilere sahiptir ve uluslararası öğrencilerin memnuniyetleri üniversiteyi ve ülkeyi tavsiye etme üzerinde kısmi etkiye sahiptir. Ayrıca öğrencilerin çeşitli faktörlere vermiş oldukları yanıtlarda bazı demografik özelliklere göre farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it was aimed to measure the educational satisfaction of international undergraduate students in Turkey and to determine the factors affecting their satisfaction. In this respect, the effect of the reasons to study in Turkey on international student satisfaction towards university services, the effect of the reasons to study in current university on international student satisfaction towards university services, and the effect of international student satisfaction towards university services on recommendation were measured. In order to make the research, a survey was conducted on 216 international students in Istanbul. According to the results, it was found that the reasons to prefer Turkey to study and the reasons to prefer to select the current university have partial influences on international students' satisfaction with university services, and student satisfaction has partial effect on recommending Turkey and university to others to study. Moreover, there were determined some differences in students' responses in some factors in terms of various demographic features.