Preterm prematür membran rüptürü tanılı gebelerde serebroplasental oran ile fetal sonuçlar arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between cerebroplacental ratio and fetal results in pregnancy with preterm premature rupture of membranes
  1. Tez No: 638405
  2. Yazar: MERVE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Literatürde anormal serebroplasental oran (CPR) değerleri kötü obstetrik ve perinatal sonuçlar ile ilişkili bulunmuştur. Araştırmamızda Preterm prematür membran rüptürü (PPROM) saptanan gebelerde serebroplasental oranın gebelik sonuçları ile ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Eğitim ve Uygulama Hastanesi Perinatoloji kliniğinde 2019-2020 yıllarında PPROM tanısı almış spontan doğumu başlayan veya 34. haftada doğumu indüklenen sistemik hastalığı, fetal anomalisi, fetal gelişme geriliği olmayan gebeler ile yapılmıştır. PPROM hastalarında doğum eyleminin latent fazında yapılan usg muayenesi sırasında (24-36 hafta) umbilikal arter pulsatilite indeksi ve middle serebral arter pulsatilite indeksi Doppler ölçümleri yapıldı. CPR0.05) CPR'ın 1 in altında olduğu grupta PPROM haftası 28 haftadan küçük olanlar daha fazla idi (%17.1'e karşılık %6.9, p=0.032). Doğum endikasyonları açısından değerlendirildiğinde, CPR≥1 grubuna kıyasla CPR0.05). Sonuç: CPR
Özet (Çeviri)
Abnormal CPR values have been associated with poor obstetric and perinatal outcomes in the literature. In our study, we aimed to determine the relationship between cerebroplacental rate (CPR) and pregnancy outcomes in pregnant women with preterm premature membrane rupture (PPROM). Material And Methods: The study was performed with pregnant women who started spontaneous delivery with a diagnosis of PPROM in the Perinatology Clinics of Etlik Zubeyde Hanım Women's Health Care, Training and Research Hospital at University of Health Sciences between 2019-2020, who did not have a fetal anomaly and fetal growth restriction. Doppler measurements of umbilical artery pulsatility index and middle cerebral artery pulsatility index were performed during the ultrsonographic examination (24-36 weeks) in the latent phase of labor in PPROM patients. Pregnancy outcomes and poor perinatal outcomes were compared in PPROM patients, including CPR 0.05). In the group where CPR was below 1, the number of those with less than 28 weeks were higher (6.9% vs. 17.1%, p = 0.032). When evaluated in terms of delivery indications, the rate of fetal distress was significantly higher in the group with CPR 0.05). Conclusion: The fact that emergency cesarean delivery due to fetal distress was significantly higher in the group with CPR