Nahifî'nin Ravzatü's-Safâ adlı eseri (İnceleme ve metin)
Nahîfî's Rawzatu's-Safâ-original text and analysis
  1. Tez No: 638426
  2. Yazar: SÜMEYYA SELİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Nahîfi'nin hayatı ve“Ravzatü's-safâ fi Sîreti'l-Mustafâ”adlı eserinin edebî açıdan değerlendirilmesinin amaçlandığı bu çalışma giriş ve üç ana bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında“siyer”kelimesinin manası ve konusu, siyerin bir ilim olarak doğuşu, Türk-İslâm edebiyatında geleneğinde öne çıkan müstakil manzum ve mensur siyerler kısaca tanıtılmıştır. Birinci bölümde XVIII. yüzyıl şâirlerinden Süleyman Nahîfî'nin hayatı, eserleri ve edebî şahsiyeti ele alınmıştır. İkinci bölümde“Ravzatü's-safâ fî sîreti'l-Mustafâ”nin muhteva özellikleri başlığı altında eser hakkında genel bilgiler, eserin adlandırılması ve eserin bölümleri hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde“Ravzatü's-safâ fî sîreti'l-Mustafâ”adlı eserin yazma nüshalarının tavsifi yapılarak transkripsiyonlu metin yer almaktadır. Sonuç kısmında ise elde edilen bilgiler öz bir şekilde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to evaluate the life of Nahîfî and his work named ''Rawzatu's-Safâ fi Sîreti'l-Mustafâ'', consists of introduction and three main parts. In the introduction, the meaning and subject of the word ''sîra, the birth of sîra as a science, the prominent poetry and prose siyes that stand out in the tradition of Turkish-Islamic literature are briefly introduced. XVIII in the first part. The life, works and literary personality of Süleyman Nahîfî, one of the poets of the century are discussed. In the second chapter, general information about the work, naming the work and the parts of the work are given under the title of content features of ''Rawzatu's-Safâ fi Sîreti'l-Mustafâ''. In the third part, the text with transcription is included by describing the manuscript copies of the work named ''Rawzatu's-Safâ fi Sîreti'l-Mustafâ''. In the conclusion part, the obtained information is expressed concisely.