Namus kavramının insan hakları açısından incelenmesi
Examination of the concept of honor in terms of human rights
  1. Tez No: 638425
  2. Yazar: GÜLDEN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ŞİMGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmalar, kadınların maruz kaldığı ayrımcılık ve şiddet insanlık tarihi kadar eski olduğuna işaret etmektedir. İktidar ilişkileri bağlamında, kadın yüzyıllardır egemen eril güç tarafından çeşitli yollarla baskı altında tutulmuştur. Namus olgusu eril baskının önemli bir aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadın bedeni ve cinselliği namus gibi toplumsal normlar aracılığıyla denetime alınmıştır. Bu toplumsal normların dışına çıkan kadınlar çok çeşitli insan hakkı ihlallerine maruz kalmaktadır. Bu çalışmada, ataerkil toplum yapısında kadınların yaşam hakkı ihlalleri dahil pek çok başka hak ihlaline neden olan namus anlayışı ve sonuçlarından olan namus cinayetleri özellikle felsefi antropoloji temelli insan hakları açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Researches indicate that gender discrimination and violence faced by women are as old as human history. In the context of power relations, women have been oppressed by the men in various ways for centuries.“Honor”is one of the primary pretexts of male domination. The female body and sexuality are controlled via social norms such as honor. Women who do not conform to these social norms are subjected to various human rights violations. In this study, which situates the philosophical anthropology-based human rights approach at its center, the objective is to argue that the conception of“honor”advanced to justify“honor crimes”is one of the main causes of the human rights violations, including the right to life, that women are made to suffer in patriarchal societies.