Tanıtımın kentsel boyutu ve bir model önerisi
The Urban dimension of promotion and proposal of a model
- Tez No: 63843
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, Amerika ve Avrupa'nın birçok kentinde olduğu gibi, Ankara'da da turistik yoğunluk yaratılmasının mümkün olduğunu ortaya koymaktır. Bu çerçeve içerisinde öncelikle sahip olduğu çekicilik özellikleri ön plana çıkartılarak bir kentin talep edilmesini sağlamaya yönelik faaliyetleri kapsayan Kent Pazarlaması, genel olarak Turizm Pazarlaması ve özel olarak Turistik Yer Pazarlaması boyutları içinde teorik olarak açıklanmıştır. Daha sonra ise, Turistik Yer Pazarlaması kapsamında, Ankara'nın sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginliğe yönelik bulgular elde edilmeye çalışılmıştır. Bu bulgular çerçevesinde, bir başkent olarak sahip olduğu ününün yanısıra, Ankara için bir 'Kongre Kenti“ imajının yaratılabileceği ve bu şekilde konumlanabilmesi için sistematik bir yaklaşımın gerektiği sonucuna varılmıştır. Sözkonusu sistematik yaklaşımın ise Ankara'da turizmi geliştirme ve tanıtma amacıyla kurulacak bir komisyon tarafından ortaya konabileceği vurgulanmıştır. Merkez Komite ve Birimlerarası Koordinasyon Komitesi, Araştırma ve Planlama Komitesi, Tanıtma ve Pazarlama Komitesi gibi alt komitelerden oluşan ”Ankara'yı Tanıtma Komisyonunun yoğun olarak tutundurma faaliyetlerinde bulunması; özellikle reklam, halkla ilişkiler, tanıtıcı yayınlar gibi tutundurma araçlarından yararlanması hususunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The purpose of the study is, like in most American and European cities, it is possible in Ankara to create a touristic density. In this respect, city promotion which is defined as displaying of the attractive characteristics of a city so that the city will be demanded, is explained theoretically under the subject of Tourism Marketing and in particular Touristic Place Promotion. Under the light of theoretical explanation, Touristic Place Promotion, the historical and cultural heritage of Ankara is specified. Consequently, apart from its fame as a capital city, it is emphasized that a 'Convention City“ image could also be created for Ankara. It is concluded that in order to position this image, to apply a systematic approach is compulsory. It is pointed out that the realization of the systematic approach requires the establishment of an organization that will be in charge of promotion and developing tourism activities in Ankara. It is recommended that, ”Ankara Promotion Agency" that will be composed a Central Committee and Interunitary Coordination; Research & Planning and Promotion & Marketing Committees, should implement over-promotion activities and make use of promotion tools such as advertising, public relations and guides.