Türkiye'deki İslamcı hareketler üzerinde İran, Mısır, Pakistan ve Avrupa etkisi
The Effects of the Iran, Egypt, Pakistan and Europe on Turkish Islamic movements
- Tez No: 63844
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezin amacı, " 1950 sonrası Türkiye'deki İslamcı Hareketler üzerinde İran, Mısır, Pakistan ve Avrupa'daki İslâm hareketlerinin ve İslamcı fikir adamlarının etkisinin tesbit edilmesidir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde,1950 yılına kadar Türkiye'deki siyasal ve kültürel oluşumlar İslamcı hareketler açısından incelenmiştir. Birinci bölümde 1950 sonrası Türkiye'deki İslâm ve İslamcı hareketler, fikri ve siyasi nitelikli oluşumlar bağlamında 1950 - 60, 1960 - 1980 ve 1980 sonrası olmak üzere üç aşamada ele alınmıştır. İkinci bölümde Pakistan İslâm hareketleri, Mevdûdi ve Cemaat-ı İslâmi konulan işlenmiş olup bu hareketlerin Tütkiye'deki etkileri tesbit edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Mısır'daki İslamcı hareketlerin Türkiye'deki etkileri, Seyyid Kutub ve İhvânü'l Müslimin Hareketi bağlamında incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise İran İslâm Devrimi ve İslâm hareketlerinin Türkiye'deki İslamcı hareketler üzerindeki etkileri üzerinde durulmuş, İran Devrimi 'nin ideologlarından Ali Şeriati'nin fikirleri incelenmeye çalışılmıştır. Son bölümde Avrupa'daki İslamcı gelişmelerin Türkiye İslamcı hareketleri üzerindeki etkileri incelenmiş, Avrupa'lı İslamcı fikir adamlarının fikirleri tahlil edilmiştir. Sonuç bölümünde de çalışmanın bulguları değerlendirmeye tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to fix the effect of the muslim brain-workers and the Islamic movements which has taken place in Iran, Egypt, Pakistan and in Europe after 1950, on Turkey. In the introduction part, the cultural and political developments until 1950 in Turkey from the point of view of Islamic movements, are analysed. In the first part, Islam and Islamic movements in Turkey after 1950 are analysed, in the context of intellectual and political developments, in three stages which are after 1950-60, after 1960-80 and after 1980. In the second part, the subjects of Islamic movements, Mawdudi and Community of Islam ( Cemaat-ı İslami) are dwelled upon and the effects of these movements on Turkey are tried to be fixed. In the third part, the effects of Islamic movements in Egypt are analysed in the context of the movement of Seyyid Qutb and Ihvanü'l Müslimin. In the fourth part, the effects of Iran Islamic Revolution and Islamic movements on Turkish Islamic movements are dwelled upon and the ideas of Ali Şeriatı, one of the ideologists of Iran Revolution, are tried to be analysed. In the last part, the effects of the Islamic developments in Europe on the Islamic movements in Turkey and the ideas of the European Islamist brain- workers are analysed. In the conclusion part, the general content and the obtained results of the thesis are criticised.