Kamu borçlarının yönetimi ve Türkiye uygulaması
Groverment debt management and Turkish experience
  1. Tez No: 63845
  2. Yazar: HAMDİ BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET Türkiyede, çoğunluğu dış borç olmak üzere kamu borçlarının milli gelire ve finansal sisteme ve kaynaklara oranı ile faizlerin kamu gelirlerine oranı oldukça önemli bir boyuta gelmiştir. Bu oranlar uzun zamandır artış eğilimi içindedir. Borçların bu denli yüksek olması, bunların idare edilmesini önemli hale getirmektedir. Uygun kurumsal yapıların kurulması ve piyasaların seçilmesi, ikincil piyasaların düzenlenmesi, yeni finansal araçların ihdas edilmesi borçların iyi yönetimi için gerekli bulunmaktadır. Bu çalışmada borçların etkileri ve bununla ilgili teoriler, borç yönetiminde dünya ve Türkiye uygulaması, Türkiye'nin borçlan ve mali sistemi incelenmiş, daha iyi bir borç yönetimi için önerilerde bulunulmuştur. Değişik vade ve faiz özelliği bulunan TL veya yabancı para cinsinden menkul kıymet ihraç edilmesi, kamu menkul kıymetlerinin halka arzında ve satışında yenilikler yapılması, kamu menkul kıymetleri ikincil piyasalarının ve buradaki aracıların iyi bir şekilde düzenlenmesi, daha fazla yatırımcıya hitap edilmesi için önlemler alınması, kamu nakit yönetiminin daha iyi yapılması halinde borçlanmanın doğrudan ve dolaylı maliyetlerinin azaltılabileceği, borçlanmanın finansal piyasalar üzerindeki olumsuz etkilerinin minimize edilebileceği ileri sürülmektedir. Bunlann yanında, dış borçlanma maliyetlerinin düşük olması dikkate alınarak, iç-dış borç oranının dış borç lehine değiştirilmesi önerilmiştir. Borçlanma maliyetlerinin indirilebilmesi için kamu borçlarında bir azalmaya zorunlu olarak gerek bulunmadığı, maliyetleri artıran politik riskin, kamu harcamalarının disipline edilmesine yönelik düzenlemeler yapılması suretiyle indirilmesinin mümkün olabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey has a high debt to GNP ratio and this ratio has been growing rapidly since the begining of the eighties. Since Turkey has a high debt to GNP ratio, the managemenet (mainly cost minimization) of public debt becomes an important issue. Among other prerequisites, better organizational structure, optimally regulated secondary markets for treasury bills, clearing institutions and new financial instruments is neded to better management of public debt. In this study, I examined the theory related with public debt and its management, debt management practices of both Turkey and developed countries, and debt structure and financial system of Turkey. And I made some policy recommendation for Turkey for better management of public debt. It is argued that, introducing various new financial insruments (such as floating rate notes, indexed bonds and foreign currency denominated bills etc), better cash management of various government agencies' excess funds, creating an efficient secondary market for government bonds by introducing market makers, clearing and settlement corporation, changing auction type to uniform price auction, broadening investor base by using new public offering techniques all seems to lower iterest (and other indirect costs) cost of public debt. Due to small size of Turkish financial system, government had to pay higher interest rate for locally borrowed debt. Currently, government meets very small portion of its borrowing needs from local market, but takes almost all the fund available at the market. To make room for private sector borrowing from local market (It is practically imposibble to borrow from abroad for private sector) and lessen the pressure put on local financial market, it s recommended that government should apply foreign funds more than before.