Hikaye anlatımının kurumsal iletişim bağlamında değerlendirilmesi: Mustafa Koç örneği
Evaluation of storytelling in the context of corporate communication: The case study of Mustafa Koç
  1. Tez No: 638503
  2. Yazar: İREM KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL TAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı kurumsal iletişim bağlamında Koç Holding eski yöneticisi Mustafa Koç'un vefat haberlerini ele almak ve bu haberlerdeki hikaye anlatımı unsurlarını incelemektir. Bu çerçevede de bir lider olarak Mustafa Koç'un ve dolayısıyla Koç Holding'in kitlelere nasıl yansıtıldığı ve bu haberlerde hangi hikaye örüntülerinin kullanıldığı saptanacaktır. Bu bağlamda çalışmada hikaye anlatımı ve kurumsal iletişim kavramları incelenmiş, ilgili oldukları alanlar ele alınmıştır. Çalışmada içerik analizi yöntemi kullanılarak Mustafa Koç'un vefatına dair haberler araştırılmıştır. Haberlerdeki hikaye temaları içerik analizine tabi tutulurken Tobias'ın“20 Master Plots and How To Build Them”adlı kitabındaki hikaye örüntüleri baz alınmış, bu örüntüler iş yaşamına uyarlanmıştır. Sonuç olarak bu 20 adet hikaye örüntüsünden 9 tanesinin incelenen haberlerde yer aldığı tespit edilmiştir. Yine bu bağlamda incelenen haberler, örüntüler kapsamında kategorilere ayrılmıştır. Kategoriler Mustafa Koç'un kişisel yaşamını, iş hayatını ve vefat sürecini kapsamaktadır. Bu üç ana başlık altında ise daha ayrıntılı bir biçimde bir lider olarak Mustafa Koç'un kamuoyuna nasıl yansıtıldığı irdelenmiş ve yine kategorilere ayrılmıştır. Böylece Mustafa Koç'un sporsever, hayvansever, saygın ve eğitimli, ailesine düşkün, başarılı, sosyal sorumluluk sahibi ve herkes tarafından sevilen bir lider olarak kamuoyuna yansıtıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is analyzing the storytelling elements of Koç Holding, by stating the news about the death of the former manager of Koç Holding, Mustafa Koç. In this context, it will be determined how Mustafa Koç as a leader and hence Koç Holding is reflected to the masses and which story patterns are used in these news. In this regard, the concepts of storytelling and corporate communication are examined and their areas of interest are discussed. In the study, news about the death of Mustafa Koç was investigated by using content analysis method. While the story themes in the news are subject to content analysis, the story patterns in Tobias' book“20 Master Plots and How To Build Them”are based on, and these patterns are adapted to business life. As a result, it was determined that 9 of these 20 story patterns were included in the news that examined. Again, the news examined in this context are divided into categories within the scope of patterns. The categories cover the personal life, business life and death process of Mustafa Koç. Under these three main headings, how Mustafa Koç as a leader was reflected to the public in more detail was examined and again divided into categories. Thus, it was determined that Mustafa Koç was reflected to the public as a sports lover, animal lover, respected and educated, fond of his family, successful, socially responsible and loved by everyone.