Shi'ism in the Middle East
  1. Tez No: 638502
  2. Yazar: AYDIN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ELIZABETH SIRRIYEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Şiilik ile ilgili çeşitli sorulara yanıt bulmayı amaçlamaktadır. Şiî mezhepçiliği nasıl ortaya çıktı ve gelişti? İnanç ve ibadetler açısından Sünni İslam ile aralarındaki temel farklılıklar nelerdir? Bu bölünmeden kimler yararlandı? Yirminci yüzyılda Ortadoğu'nun şekillenmesinde Şiiliğin rolü nedir? Şiilik, hem Müslümanlar hem de gayr-i Müslimler için politik veya sosyal bir tehdit midir? Bu çalışma hacim olarak dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Şiilik, tanım, köken, tarihsel gelişim ve temel argümanları bakımından ele alınmaktadır. İkinci bölümde, Şiiliğin temel doktrinlerini ve dini pratikleri incelenmektedir. Üçüncü bölüm, Ortadoğu'daki Şiiliğin çağdaş yönlerini kısaca incelemektedir. Son bölüm ise, Ortadoğu'da Şiiliğin sosyo-politik etkileri ve Sünnilere yönelik olası tehditlerini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to find answers to some questions about Shi'ism. How did Shi'i sectarianism emerge and develop? What are the main differences with Sunni Islam in the aspects of doctrine and practices? Who has benefited from this schism? What is the role of Shi'ism in the shaping of the Middle East in the twentieth-century? Is Shi'ism a political or social threat to the Muslim world or non-Muslim world? This study consists of four chapters and every chapter has roughly the same bulk. In the first chapter, I am going to give information about Shi'ism, its definition, origin, historical development, arguments, and so on. In the second chapter, I will examine the essential doctrines and practices of Shi'ism. The third chapter is mainly concerned with contemporary aspects of Shi'ism in the Middle East. The final chapter, implications of Shi'ism today, explores politics, society and possible threats towards the Sunnites from the Shiites.