Üniversite öğrencilerinin hızlı ve hazır yiyeceklere yönelimleri, bu yiyecekleri tüketim sıklıklarının saptanması ve yeni bir akım olan yavaş yemek hakkında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Orientation of university students to fast and ready foods, determination of frequency of consumption of these foods and evaluation of knowledge levels of slow food which is A new trend
- Tez No: 638504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ SALTUK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Slow food geleneksel gıdaların üretilmesi ve tüketilmesini desteklerken biyoçeşitliliği ve sürdürülebilirliği de temel alan bir akımdır. Bu tezde üniversite öğrencilerinin fast food gıdalara yönelimlerini, tüketim sıklıklarını ve slow food bilgi düzeylerini değerlendirmek amaçlandı. Kesitsel tipte yapılan araştırma 2019-2020 Güz yarıyılında Selçuk Üniversitesi'nde okuyan KYK Ali Ulvi Kurucu Erkek Yurdu ve KYK Beyhekim Kız Öğrenci Yurdunda barınmakta olan 509 öğrenci üzerinde gerçekleştirildi. Literatür taraması sonucu oluşturulan anket soruları öğrencilere dağıtıldı. Öğrenciler soruları yanıtladıktan hemen sonra anket formları toplandı. Tanımlayıcı istatistiklerde kategorik veriler için yüzde, sayısal veriler için ortalama±standart sapma; karşılaştırmalar içinde ki-kare analizi kullanıldı. Alfa (anlamlılık düzeyi) 0,05 düzeyinde test edildi. Çalışmada erkek öğrencilerin hızlı hazır yiyecekleri tüketme durumları kız öğrencilerden istatiksel olarak yüksek bulundu (p=0,033). Kız öğrencilerin slow foodu sağlıklı bulma ve organik ürün kullanımından dolayı slow food restoranların pahalı olduğu düşüncesi de erkek öğrencilerden yüksek bulundu (p değeri sırasıyla
Özet (Çeviri)
While slow food supports the production and consumption of traditional foods, it is a trend that is based on biodiversity and sustainability. In this thesis, it was aimed to evaluate university students' orientation towards fast food foods, their consumption frequency and slow food knowledge level. The cross-sectional study was conducted on 509 students staying at Ali Ulvi Kurucu Boys Dormitory of the Credit and Beyhekim Girls Dormitory of the Credit, who were studying at Selcuk University in the autumn semester of 2019-2020. The survey questions created as a result of the literature review were distributed to the students. Questionnaires were collected immediately after the students answered the questions. Percentage for categorical data in descriptive statistics, mean ± standard deviation for numerical data; Chi-square analysis was used for comparisons. Alpha (significance level) tested at the 0,05 level. In the study, the consumption of fast ready meals was found to be statistically higher than female students (p=0,033). The thought that slow food restaurants are expensive due to female students' finding slow food healthy and their use of organic products was found higher than male students (p value, respectively