Tekrarlayan yatışları olan çocuk hastalarda malnütrisyon değerlendirmesi
Evaluation of malnutrition in pediatric patients with recurrent hospitalizations
  1. Tez No: 638506
  2. Yazar: ORHAN KAZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN ÇADIRCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜZELÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Malnutrisyon, genel olarak beslenmenin insan vücudunun fizyolojik-metabolik düzenini bozacak şekilde eksik veya düzensiz olmasıyla karşılaşılan klinik tabloların genel adıdır. Her sene 11 milyon civarı 60 ay altı çocuk ölümlerinde % 60 oranında sebep malnutrisyondur. Bununla birlikte çocuk ölümlerinin malnutrisyon kaynaklı % 60'lık kısmın % 99 gibi çok büyük bir kısmı gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. Ciddi malnutrisyonlu hastaların %50'den fazlası hayatını kaybetmektedir. En büyük riske sahip olan popülasyon 5 yaşın altındaki çocuklardır. Bu popülasyon, olumsuz çevre şartlarından çabuk etkilendiği gibi şartlar olumlu şekilde düzeltildiğinde öteki yaş gruplarına göre daha hızlı yanıt verirler. Bu araştırmada hastaneye yatırılan çocukların başvuru sırasında nütrisyonel durumları, nütrisyonel durumun tanı ve anne sütü ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.12.2019-29.02.2020 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Genel Servisi'nde yapıldı. Çalışmaya bu tarihler arasında servise birden fazla hastane yatış öyküsü olup kronik hastalık, malignite ve sendromik rahatsızlığı olmayan 0-18 yaş arası hastalar dahil edildi. Çalışmada 180 hastaya ulaşıldı. Çalışmaya alınan hastaların boy, kilo ve baş çevresinin antropometrik ölçümleri yapıldı. Her hastanın yaş, boy ve kilo değerleri kullanılarak; yaşa göre boy ve boya göre ağırlık Waterlow hesaplaması yapıldı. Araştırma sonucuna elde edilen veriler SPSS 22 programında analiz edilmiştir. Betimsel verilere ait bulgular yüzde (%) ve frekans (f) olarak verilmiştir. Hafif, orta ve ağır düzeydeki kronik ve akut malnutrisyonu olan hastaların bazı değişkenlere göre dağılımını test etmek amacıyla ki-kare testi kullanılmıştır. Bulgular: Yüzseksen olgunun %58,7'i erkek, %41,3'ü ise kız idi. Hastaların %74,3'ü hastanede iki kez yatış öyküsü varken, %16,8'i üç-dört kez, %8,9'u ise dörtten fazla hastanede yatış öyküsü var idi. Hastaların yatış sebeplerinin %67'si alt solunum yolu enfeksiyonları (ASYE) % 14'ü akut gastroenterit (AGE) ve %10,6'sı idrar yolu enfeksiyonları (İYE) idi. Çalışmamızda yüz seksen olgunun 84'ünde (%46,9) Waterlow sınıflamasına göre yatış anında kronik malnutrisyon saptandı. Bunların 50'si erkek, 34'ü ise kız idi. Kızlarda görülen kronik malnütrisyonun %64,71'i hafif, %11,76'sı orta ve %23,53'ü ağır derecede idi. Erkeklede görülen kronik malnütrisyonun ise %64'ü hafif, %18'i orta ve %18'i de ağır derecede idi. Çalışmamızda yüz seksen olgunun 56'sında (%31,3) Waterlow sınıflamasına göre yatış anında akut malnutrisyon saptandı. Bunların 30'u erkek, 26'sı kız idi. Kızlarda görülen akut malnutrisyonun % 46'sı hafif, % 27'si orta ve % 27'si de ağır derecede idi. Erkeklerde görülen akut malnutrisyonun ise %70'i hafif, %20'si orta ve %10'u da ağır derecede idi. Sonuç: Hastanemiz çocuk sağlığı ve hastalıkları servisinde yatırılarak takip edilen olgularda yatış esnasında Waterlow sınıflamasına göre % 46,9'unda kronik malnütrisyon saptanırken, % 31,3'ünde akut malnutrisyon saptanmıştır. Yatış esnasında malnutrisyonun en fazla görüldüğü yaş grubu 1-6 aylık (% 44,1) gruptur. Yatış tanılarına göre olgular değerlendirildiğinde en sık yatış nedeni ASYE, ikinci sırada AGE, üçüncü sırada ise İYE'dir. Araştırmaya katılan hastaları annelerinin en sık yaş ortalaması 26-30 iken (% 31,3) hastaların babaları ağırlıklı 35 yaş ve üzeridir (% 32,4). Çocuklarda hastaneye yatış beslenme durumunu kötü yönde etkilememekte fakat morbidite ile mortalitenin en önemli nedeni olan malnütrisyon görülme oranını da azaltmamaktadır. Bu konuda sağlık çalışanlarının farkındalığının arttırılmasına ve hastanede malnütrisyonun etkin tedavisinin sağlanması için yeni stratejilerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Malnutrition is the general name of the clinical picture in which nutrition is encountered incomplete or irregular in a way that disrupts the physiological-metabolic order of the human body. Each year, approximately 11 milion children under 60 months of age are dying and 60% of the deaths are caused by malnutrition. In addition, 60% of child mortality due to malnutrition occurs 99% in developing countries. However, more than 50% of patients with severe malnutrition die. The population at greatest risk is children under the age of 5. This population responds quickly to negative environmental conditions and responds more quickly than other age groups when conditions are positively corrected. In this study, it was aimed to investigate the nutritional status of the hospitalized children during the application, the diagnosis of the nutritional status and the relationship between breast milk feeding. Material and Method: This study was conducted at the Hospital of Harran University, Child Health and Diseases Inpatient Clinic between 01.12.2019-29.02.2020. Between these dates, patients between 0-15 years old were included and patients who had a history of more than one hospitalization and who did not have chronic disease / malignancy / syndromic disease. In the study, 180 patients were included. To the patients included in the study, anthropometric measurements of the height, weight and head circumference were performed. According to the age, height and weight values of the each patient; Waterlow calculation was used to determinate height for age and height for weight. The datas obtained from the research were analyzed in SPSS 22 program. Findings of descriptive data are given in percent (%) and frequency (f). According to some variables, Chi-square test was performed to test the distribution of patients with mild, moderate and severe levels of chronic and acute malnutrition. XII Results: 58.7% of the 180 cases were male and 41.3 % were female. 74.3 % of the patients had a history of hospitalization twice, 16.8% of them between three and four times, 8.9% of them had more than four hospitalizations. The hospitalization of the patients was due to 67 % lower respiratory tract infections (LRTI),14% acute gastroenteritis (AGE) and 10.6% urinary tract infections (UTI). In our study, 84 (46.9%) of 180 patients were diagnosed with chronic malnutrition at the time of hospitalization according to the Waterlow classification, 50 of the patients were male and 34 were female. The distribution of chronic malnutrition seen in females was 64.71 % mild, 11.76% was moderate and 23.53% was severe. 64% of chronic malnutrition in males was mild, 18% was moderate and 18% was severe. In our study, 56 (31.3%) of 180 patients were diagnosed with acute malnutrition at the time of hospitalization according to the Waterlow classification, 30 of the patients were male and 26 were female. The distribution of acute malnutrition seen females was 46% mild, 27% was moderate and 27% was severe. 70% of the acute malnutrition in males was mild, 20% was moderate and 10% was severe. Conclusion: According to the Waterlow classification, 46.9% chronic malnutrition was detected in the hospitalized pediatric patients during hospitalization, while acute malnutrition was detected 31.3%. The age group in which malnutrition is most common during hospitalization is 1-6 months (44.1%). When the cases are evaluated according to the hospitalization diagnoses, the most common reason for hospitalization is LRTI (lower tract respiratory infection), then AGE (acute gastroenteritis) was the second reason and UTI (urinary tract infection) was the third reason. The average age of the mothers of the patients who participated in the study was between 26-30 (31.3%), while the fathers of the patients were 35 years old and over (32.4%). Hospitalization in children does not adversely affect the nutritional status of the child and unfortunately does not reduce the high frequency of malnutrition, which is the most important cause of morbidity and mortality. New strategies need to be developed to raise awareness of healthcare professionals and to provide effective treatment of malnutrition in the hospital.