Preeklampsili gebelerde endotel fonksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of endothelial function in pregnant women with preeclampsia
  1. Tez No: 638522
  2. Yazar: ECE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN ÖMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Preeklampsi, gebelerde çok ciddi maternal ve fetal sorunlara yol açabilen bir hastalıktır. Preeklampside fetal gelişme geriliği, erken plasental ayrışma gibi birçok komplikasyon görülebilmektedir. Hastalığı, erken bugular ortaya çıkmadan tespit edebilecek bir tarama testine ihtiyaç duyulmaktadır. Endotel disfonksiyonu, patogenezde anahtar rolü oynamaktadır. Literatürde adropin, preptin, ATX ve LPA moleküllerinin endotel disfonksiyonunun eşlik ettiği patolojilerle ilgili çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Çalışmamızda preeklampside endotel fonksiyonun değerlendirilmesi ile birlikte bu moleküllerin ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: ACOG 2013 kriterlerine göre tanı konan 42 preeklampsi hasta ile 42 sağlıklı gebe çalışmaya alındı. Tüm bireylerde kan basıncı, boy, kilo ölçümleri yapıldı. Rutin biyokimyasal parametreler için alınan örnekler aynı gün içinde çalışıldı. Diğer analizler için alınan venöz kanlar ise santrifüj edildikten sonra -80 °C'de tayin zamanına kadar saklandı. Endotel disfonksiyonu ile ilgili olan moleküller adropin, preptin, ATX ve LPA“ELISA”yöntemiyle çalışıldı. Endotel fonksiyonunu değerlendirmek için brakial arterin akım aracılı dilatasyonu (FMD) ölçümü yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia is a disease that can cause serious maternal and fetal problems in pregnant women. Many complications such as fetal growth retardation and early placental dissociation may be relevant in preeclampsia. A screening test is needed to detect the disease before early symptoms appear. Endothelial dysfunction plays a key role in the pathogenesis of the disease. Previous studies have indicated that bioactive molecules such as adropine, preptin, autotaxin and lysophosphatidic acid might take a part in the mechanisms of pathologies accompanied by endothelial dysfunction. In this study, we aimed to evaluate the possible role of these molecules in preeclampsia and their relation with endothelial dysfunction. Materials and Methods: 42 preeclampsia patients and 42 healthy pregnant women diagnosed according to the ACOG 2013 criteria were included in the study. Blood pressure, height and weight were measured in all individuals. Sera were collected from each patient. Routine biochemical parameters were studied on the same day, and aliquotes of samples were stored at -80°C for further analyses. Adropine, preptin, ATX and LPA measurements were carried on by the“ELISA”method. Flow-mediated dilation of the brachial artery (FMD) was measured by ultrasonography to evaluate the endothelial function.