Güvenlik paradigmasının değişimi; ABD ve Rusya rekabetinin siber alanda tezahürü
Change of security paradigm; the status of the USA and Russian competition in cyber field
  1. Tez No: 638529
  2. Yazar: ONUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL CEYLAN TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünyanın değişen ve gelişen yapısı beraberinde yeni fırsatların yanında yeni tehditleri de getirmiştir. Klasik güvenlik anlayışı gelişen ve karmaşıklaşan yeni tehditleri anlamakta yeterli olamamıştır. Teknolojinin gelişmesiyle devletler de kritik altyapılarına kadar bu teknoloji ve dijitalleşmeden payını almıştır. Bu anlamda siber alan/uzay; içerisinde birey, grup ve devletleri alan bir geniş yelpazede güvenlik sorunsalının yeni mecralarından birini teşkil etmektedir. Fakat siber uzayın güvenlik parametreleri içerisine alınmasında devletler açısından bir gecikme söz konusu olmuştur. Özellikle 2000'li yıllarda siber uzaydan devletlere yönelen bir takım saldırılar gerçekleşince; bu alanın önemli tehditler ve yıkıcı sonuçlar ortaya çıkarabileceği düşünülmeye başlanmıştır. Siber alanın/uzayın anlaşılmasına yönelik çeşitli kavramsal sorunların olması, bu yeni mecranın anlaşılmasını zorlaştırmıştır. Bu çalışmada siber uzayın ve siber güvenliğin kavramsal altyapısı ele alınmıştır. Kavramların birbirleriyle benzer ve faklı yönleri ortaya konarak; klasik güvenlik terimlerinden farklarına değinilmiştir. Siber uzayda etkinlikleri üst seviyede olan ABD ve Rusya Federasyonu'nun siber alandaki ilişkilerini konu edinen bu çalışma; ilişkilerin işbirliği ve rekabet durumlarını incelemiştir. İki ülkenin siber güvenlik yapılanmaları, strateji belgeleri ve siber politikalarını ortaya koymak suretiyle siber uzayı nasıl algıladıklarına değinilmiştir. 2016 ABD Başkanlık Seçimlerinde Rusya Federasyonu'nun müdahale ettiği iddiası üzerinden iki ülkenin siber alandaki rekabetleri ortaya konmuştur. Rusya Federasyonu'nun ABD seçimlerine etki ettiğine yönelik istihbarat raporları ve soruşturma raporları incelenerek söz konusu müdahale iddiaları ele alınmıştır. Bu çalışma, siber güvenliğin kavramsal altyapısının siber alana özgü terminolojiyle ele alınmasına dikkat etmiştir. Ayrıca siber uzayda rekabet halinde olan ABD ve Rusya Federasyonu'nun siber uzaydaki durumlarına karşılaştırmalı bir yaklaşım getirmesi nedeniyle önemlidir.
Özet (Çeviri)
The changing and developing structure of the world has brought along new opportunities as well as new threats. Classical security understanding has not been sufficient to understand new threats that are developing and becoming more complex around the world. States have improved their critical infrastructure by taking share from the development of technology and digitalization. In this sense, cyber space; has become one of the new security outlet with a wide range of elements including individuals, groups and states. However, it was relatively late for the states to include cyberspace in the security parameters. The security threat potential of cyberspace was eventually realized in the 2000s when a number of attacks against the states from cyber space took place. The existence of various conceptual problems in understanding cyber space made it difficult to understand this new medium. In this study, the conceptual framework of cyberspace and cyber security is discussed. This study, investigated the cooperation and competition of the relations between the USA and the Russian Federation in cyberspace. By examining the cyber security structures, strategy documents and cyber policies of the USA and the Russian Federarion, this study explored how each state perceive the cyberspace. The claim that the Russian Federation intervened in 2016 US Presidential Elections has been analyzed as an example of the competition of the two countries in this field The intervention claim has been discussed based on the intelligence and investigation reports. This study reveals the significance of using conceptual framework designed for cybersecurity for cybersecurity issues. This study is significant since it brings a comparive analysis of the competition between the USA and RF, in cyber space.