Türkiye ve Sudan'ın siyasî kültürü İzmit ve Hartum örneği
Turkey and Sudan political culture İzmit and Hartum example
  1. Tez No: 638528
  2. Yazar: ABDALAZIZ ABDALWHAB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Her toplum için belli bir özellik vardır. Bu kültür özelliğini bireyler arasında kalıtsal bir şekilde yansıtmaktadır. Bu kültür, coğrafi varlığı, uygarlığı, tarihi mirası yolu ile toplumun kazandığı bilgiler, ekonomi ve siyasi sistemin doğası toplum değerinden ibarettir. Zira dış etkenler deneyimi farklıdır. Siyasi kültür, toplumda gerçekleşen vakıalarda ve bireysel deneyim ve davranışlarda bulunur. Günümüzde birçok disiplindeki ilmi araştırmalar, siyasi gelenek ve süreçlerin kültürel boyutlarını vurgulaır. Tezde siyasi karar alma, siyasi yapım süreci ve siyasi yetkinlik açısından önemi vurgulanan Kocaeli ilinin İzmit ve Hartum ilinin Hartum ilçelerinde siyasî kültürle ilgili konuların görünümleri araştırılmıştır. Kocaeli illerin ve Hartumluların demokratik beklentilerinin hükümetlerce yerine getirilmesiyle ilgili düşünceleri araştırılmıştır. Halkın demokratik düzenle ilgili inanç, değer, tutum ve davranışları tespit edilmiştir. Tezin birinci bölümünde kavramsal alt yapı oluşturuldu. İkinci bölümünde İzmit ve Hartum ilçeleri tek tek incelendi. Tezde tamamen tesadüfi örneklem yöntemi kullanıldı. Anket, 18 yaş ve üzeri, birbirinden değişik yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve gelire sahip deneklere uygulandı. İzmit ilçesinden ve Hartum ilçesinden 100'er kişiden toplam 200 kişiyle anket yapıldı. Anketle sağlanan veriler ve oluşturulan tablolar tek tek incelenmiştir. Üçüncü bölümde İzmit ve Hartum ilçeleri, tezin hipotezleri açısından karşılaştırılarak anlamlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
here is a particular feature for every society. This feature reflects the culture of the community in a hereditary way among individuals. This culture consists of its geographical, civilization, the knowledge gained by the community through its historical heritage, the nature of the economy, and the political system because external factors experience is different and the political culture found in the events and individual experiences and behaviors that take place in society. Where scientific research in many disciplines today emphasizes the cultural dimensions of political traditions and processes. In the thesis, the views of political culture-related issues in Kocaeli province of Izmit and Khartoum province of Khartoum emphasized in terms of political decision making, political making process, and political competence, the views of the people of the cities of Kocaeli and Izmit regarding the fulfillment of their democratic expectations by the governments investigated. The beliefs, values, attitudes, and behaviors of the people regarding the democratic order have determined. In the first chapter of the thesis, the conceptual infrastructure created. In the second chapter, Izmit and Khartoum cities examined one by one, a random sampling method used in the argument. The questionnaire was applied to aged 18 and over with different age, gender, education level, and income-a total of 200 people surveyed 100 people from the Izmit and 100 from Khartoum. The data provided and the tables created by the survey examined one by one in the third chapter, Izmit and Khartoum regions, compared in terms of the hypotheses of the thesis.