Pendulum, benefit sistem ve AMDA intraoral molar distalizasyon yöntemlerinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparative evalution of intraoral molar distalization methods: Pendulum, benefit and AMDA
  1. Tez No: 638555
  2. Yazar: SEVDE ŞİRİKCİ BİBERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışmamızın amacı, intraoral molar distalizasyon apareylerinden diş-doku destekli Pendulum, kemik destekli Benefit ve AMDA apareylerinin dentoalveloler ve iskeletsel etkilerini karşılaştırmaktır. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda bu apareyler ile tedavi edilmiş ya da edilecek 10'ar hasta çalışmaya dahil edilmiş, molar distalizasyonu öncesi ve sonrasında alınan metal rehberli ve rehbersiz ikişer sefalometrik radyografi ile alçı çalışma modellerinden elde edilen ölçümlerle karşılaştırma yapılmıştır. Tedavi öncesi iskelet yaşı ortalamaları Pendulum grubunda(PG) 15,85±1,7, Benefit grubunda(BG) 16,25±1,01, AMDA grubunda(AG) 15,9±1,37 olup tedavi süreleri sırasıyla 8,77±2,11 ay, 8,09±3,83 ay ve 9,85±3,07 ay sürmüştür. PG'nun molar distalizasyon miktarı(6±3,5mm) BG (3,45±1,14mm) ve AG'dan (3,3±2,18mm) anlamlı oranda yüksek olsa da PG'da molarların distale devrilme oranı(6,2±7,07), keserlerin protrüzyonu(2,97±3,59/2,7±4,22mm), overjet artışı(1,3±1,41mm), molarların meziobukkal rotasyonu(14,4±10,56) diğer gruplara göre anlamlıdır. PG'da ikinci premolarların anlamlı oranda ekstrüzyonu(2,85±3,11mm) nedeni ile dik yön boyutlarında diğer gruplardan anlamlı artış olmuştur. BG'nun dik yön açılarında anlamlı artış tespit edilmiş; overbite miktarı PG'da BG'na göre, BG'da AG'na göre anlamlı düşmüştür. BG ve AG'da premolar dişler molarlarla birlikte distalize olmuştur ve keserlerde retrüzyon gözlenmiştir. AG'da molar(5,8±5,96) ve premolarlarda(10,35±9,02) anlamlı distale devrilme gerçekleşmiştir. BG ve AG'da molarlar ve premolarlar arası transversal genişlik anlamlı artmıştır. Sonuç olarak; Pendulum apareyinin birçok dişsel ve iskeletsel yan etkisi bulunmuştur. AMDA apareyinin stabilizasyonu, dişsel yan etkileri ve hasta konforu açısından pratikte kullanımının zor olduğu tespit edilmiştir. Benefit apareyi daha gövdesel hareket sağladığı, dentoalveoler yan etkileri az olduğu, transversal yönde olumlu etkisi olduğu için dikey yön gelişim paterni olan hastalarda dikkat edilmesi kaydıyla klinik açıdan daha avantajlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the dentoalvelolar and skeletal effects of the following intraoral molar distalization appliances:Dental anchoraged Pendulum,bone anchoraged Benefit and AMDA.10 patients each were treated with the aforementioned appliances in Department of Orthodontics of Istanbul University were included in the study,and comparisons were made with cephalometric radiographs,cephalometric radiographs with wire markers and plaster study models taken before and after molar distalization.The mean skeletal age before treatment was 15.85±1.7 in the Pendulum group(PG),16.25±1.01 in the Benefit group(BG),15.9±1.37 in the AMDA group(AG),and the average distalization times were 8.77±2.11 months,8.09±3.83 months and 9.85±3.07 months respectively.Although the amount of molar distalization(6±3.5mm) of PG is significantly higher than BG(3.45±1.14mm) and AG(3.3±2.18mm),the distal tipping of molars in PG(6,2°±7.07°),protrusion of incisors(2.97°±3.59°/2.7±4.22mm),overjet increase(1.3±1.41mm),mesiobuccal rotation of molars(14,4°±10,56°) are significantly higher compared to other groups.Due to the significant extrusion amount of the second premolar(2.85±3.11mm) in PG, there was a significant increase in the vertical dimensions than the other groups.There was a significant increase in the vertical dimensions of BG;overbite decreased significantly compared to BG in PG and AG in BG.In BG and AG, premolars were distalized with molars and retrusion were observed in the incisors.Significant distal tipping occurred in molars(5.8°±5.96°) and premolars(10.35°±9.02°) in AG.The transversal width between molars and premolars increased significantly in BG and AG.Consequently;several dental and skeletal side effects of the Pendulum appliance were detected.It has been found out that AMDA appliance is difficult to use in terms of stabilization,dental side effects and patient discomfort.Benefit was clinically more advantageous,since it provides more bodily movement,has less dentoalveolar side effects and a positive effect in the transversal direction,provided that it is used with care in patients with vertical directional development pattern.