Kazıklı bitişik rıhtım yapılarının dinamik etkileşiminin incelenmesi
A research study on dynamic interaction of deck on pile wharf structures
- Tez No: 638556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BEKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma kapsamında statik itme yöntemi analizi ve doğrusal olmayan zaman tanım alanında hesap yöntemleri ile bitişik kazıklı rıhtım yapılarının dinamik etkileşimleri araştırılmıştır. Bu amaçla tekil sistem ve birleşik sistemin bir arada düşünüldüğü iki farklı modelleme yöntemi, üç boyutlu sonlu eleman modelleri oluşturularak Sap2000 programı vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Birleşik sistem modellerinin oluşturulmasında bilgisayar programındaki doğrusal ve doğrusal olmayan (boşluk) yay elemanlarından faydalanılmıştır. Kullanılan yay elemanlarının eksenel rijitlik değerlerinin belirlenmesi, rıhtım tabliyesinin eksenel rijitliğine bağlı olarak gerçekleştirilmiştir. Yanyana olan rıhtım yapıları birleşik oluşturulmuş modellerinde, planda enine yönde kilitli, boyuna yönde 10 cm dilatasyon derzi olacak şekilde düşünülmüştür. Programdaki doğrusal yay elemanı yapıların enine doğrultudaki kilitli davranışını temsil etmektedir. Doğrusal olmayan (boşluk) yay elemanı ise yapının boyuna yöndeki salınım kabiliyetini temsil edebilecek şekilde tasarlanmıştır. İlk olarak her iki model sistemi için boyuna ve enine olmak üzere birbirine dik her iki hakim yönde, maksimum kütle katılımının dikkate alındığı mod-temelli statik itme analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonrasında doğrusal olmayan zaman tanım alanında yöntemi ile analizler tekrarlanarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Plastik mafsal dağılımları göz önüne alındığında, rıhtım modüllerinin birarada düşünüldüğü birleşik modelleme yönteminin Y (enine) yöndeki davranışta tekil modelle daha uyumlu olduğu, X (boyuna) yönde ise tekil modelleme yönteminin görece daha olumsuz sonuçlar verdiği görülmüştür. Özellikle X (boyuna) yöndeki analizlerde, birleşik model etkisi yapının düşey ekesn etrafındaki burulma davranışını sönümlemesi sebebiyle hasar oranındaki azalma daha belirgin bir şekilde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dynamic interaction of adjacent deck on pile wharf modules is investigated by using both methods of static pushover analysis and nonlinear time history analysis. For this purpose, two different wharf modules which consist of isolated and combined 3D finite element models are implemented in the structural analysis software Sap2000. Model of the combined modules is created by using the linear link and non-linear link (gap) elements in transverse and longitudinal directions, respectively. Axial rigidity of the deck element is used to calculate the stiffness of the gap element. A gap of 10 cm in the longitudinal direction between wharf modules is considered. Linear link element is regarded for the representation of locked behavior of the modules in the transverse direction. Firstly, mode-based static pushover analyses where dominant mode having a maximum modal participating mass ratio in the corresponding direction to the mode is deemed to adopt the shape of lateral loading are performed in two orthogonal directions of the isolated and combined models. Then, nonlinear time history analaysis are carried for the both orthogonal diretions of the isolated and combined models and the results are compared. While the distribution of plastic hinge on pile elements are compared each other for the isolated and combined models, it is seen that the combined system gives compatible results for Y (transverse) direction analysis with the isolated system while the isolated system is more conservative for X (longitudinal) direction analysis. Especially in X (longitudinal) direction, the combined system effect appears prominently because of the torsion effect in the vertical direction in the fundamental mode.