Toplu beslenme sistemlerinde kullanılan besinsel dezenfektanların çiğ servis edilen sebzelerin mikrobiyal yüküne etkisi ve duyusal analizi
Effect of nutritional disinfectants used in food service systems on microbial load of raw vegetables and sensory analysis
  1. Tez No: 638563
  2. Yazar: SEVTAP KÜÇÜKCANKURTARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, çiğ kıvırcık marulun (Lactuva Sativa Var. Crispa) dezenfeksiyonunda kullanılan bazı dezenfektanların marulun mikrobiyal yüküne ve duyusal özelliklerine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çiğ ve bütün haldeki marul örnekleri 200 mg/L klor, %3 beyaz sirke ve %5 beyaz sirke çözeltileri ile 10 dakika dezenfekte edilmiştir. Dezenfeksiyon sonunda 200 mg/L klor, %3 beyaz sirke ve %5 beyaz sirke ile dezenfekte edilen marulların toplam koliform bakteri yükündeki azalma miktarları sırasıyla 3.90, 3.38 ve 3.81 log kob/g olarak bulunmuştur. 200 mg/L klor ve %5 beyaz sirke çözeltisi, toplam koliform bakteri sayısında istatistiksel açıdan anlamlı bir azalma sağlamıştır (p0.05). Genel beğeni açısından en yüksek puan verilen grup, 3.1±1.04 puan ile %3 beyaz sirke çözeltisinde dezenfekte edilen marul örneği olmuştur. Marulun mikrobiyal yükünün azaltılmasında etkili olan beyaz sirkenin, klora iyi bir alternatif olabileceği düşünülmektedir. Ancak beyaz sirke konsantrasyonunun artması duyusal açıdan olumsuz sonuçlara neden olabileceği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of some disinfectants used in disinfection of raw curly lettuce (Lactuva Sativa Var. Crispa) on the microbial load and sensory properties of lettuce. Raw and whole lettuce samples were disinfected for 10 minutes with 200 mg/L chlorine, 3% white vinegar and 5% white vinegar solutions. At the end of disinfection, the amount of reduction in total coliform bacteria load of lettuce disinfected with 200 mg/L chlorine, 3% white vinegar and 5% white vinegar was found as 3.90, 3.38 and 3.81 log kob / g, respectively. 200 mg/L chlorine and 5% white vinegar solution provided a statistically significant decrease in the total number of coliform bacteria (p 0.05). The group with the highest score in terms of general appreciation was the lettuce sample disinfected in 3% white vinegar solution with 3.1 ± 1.04 points. White vinegar, which is effective in reducing the microbial load of lettuce, is thought to be a good alternative to chlorine. However, it should be remembered that increased white vinegar concentration may cause sensory negative results.