Postpartum dönemde panik bozukluğun seyri ve ilişkili sosyodemografik ve klinik özellikler
The course and clinical correlates of panic disorder during the postpartum period
  1. Tez No: 638566
  2. Yazar: SEMRA AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK UĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada, panik bozukluğun (PB) postpartum dönemdeki seyri ve bunun sosyodemografik ve klinik özellikler ile ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Yöntem: Veriler DSM-IV için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I) ile PB tanısı alan postpartum dönemde olan 38 kadından toplanmıştır. Psikiyatrik değerlendirmeler doğum sonrası ilk gün ve doğumdan 6-8 hafta sonra yapılmıştır. Katılımcılara ilk değerlendirme sırasında,Panik Agorafobi Ölçeği (PAÖ), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD), Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (COPE), Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, San Diego Autoquestionaire (TEMPS-A) Mizaç Ölçeği uygulanmıştır. İkinci değerlendirmede hastalara sadece PAÖ uygulanmıştır. Bulgular: Ortalama PAÖ skoru başlangıçtan doğum sonrası 6-8 haftalık dönemde önemli ölçüde düşmüştür. Postpartum dönemde PAÖ skorunda en az % 50 azalma olan hastaların oranı % 55.3 (n:21) idi. PAÖ skorunda %50 azalma olan grupta ile %50 azalma olmayan gruba göre COPE-aktif başa çıkma skoru, abortus öyküsü oranı, TEMPS-A-depresif, TEMPS-A-anksiyöz, HADS-depresyon, HAD-anksiyete ve HAD-total skoru daha yüksekti ve hastalık süresi daha kısa idi. Lojistik regresyon analizi, hastalık süresinin doğum sonrası dönemde panik semptomlarının şiddetinde ≥50 azalmayı doğru bir şekilde tahmin edebileceğini göstermiştir. Sonuç: Mevcut sonuçlar, hastalık süresi kısa olan PB hastalarının, doğum sonrası dönemde panik semptomlarının şiddetinde önemli bir azalma yaşayabileceğini göstermektedir. Çalışma bulgularının teyit edilebilmesi için daha büyük örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectıves: The present study aimed to investigate the course of panic disorder and its demographic and clinical correlates during the postpartum period. Method: Data were collected from 38 consecutive postpartum women diagnosed with panic disorder by means of the Structured Clinical Interview for DSM-IV (SCID-I). Psychiatric assessments were carried out on the first day after delivery and 6 to 8 weeks later in the postpartum period. During the first assessment, the Panic and Agoraphobia Scale (PAS), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Coping Orientation to Problems Experienced (COPE), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) and Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, and San Diego Autoquestionnaire (TEMPS-A) were administered to the participants. PAS was also administered at the second assessment. The mean PAS score was significantly reduced from the baseline to the 6-8 week postpartum period. Results: The proportion of patients with a decrease of at least 50% in the PAS score during the postpartum period was 55.3%. This group of patients had a higher score of COPE-active coping, higher proportion of history of abortion, lower scores of TEMPS-A-depressive, TEMPS-A-anxious, HADS-depression, HADS-anxiety and HADS-total and shorter duration of panic disorder when compared to the patients who did not show a ≥50 decrease in the PAS score. Logistic regression analysis indicated that the last variable could accurately predict a ≥50 decrease in the severity of panic symptoms during the postpartum period. Conclusion: The current results suggest that patients with panic disorder who exhibit a short duration of illness may experience a significant alleviation in the severity of panic symptoms during the postpartum period. Studies with larger samples are needed to confirm the findings of this study.