Preeklampsi tanısı konulan hastaların maternal ve plasental serum kalprotektin seviyelerinin klinik önemi
Clinical significance of maternal and placental serum calprotectin levels in patients diagnosed with preeclampsia
- Tez No: 638565
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERKAN ALATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Preeklampsi tüm dünyada, gebeliklerde en önde gelen morbidite ve mortalite nedenidir. Tüm gebeliklerin %5-10 unu komplike etmektedir. Kalprotektin granülositlerin ve mononükleer fagositlerin aktivasyonu için spesifik olmayan bir marker olarak kullanılabilen kalsiyum-çinko bağlayıcı heterokompleks proteinidir. Enflamatuar durumların teşhisi için kalprotektin kullanılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı preeklamptik gebeliklerde kalprotektin düzeyleri ile klinik bulgular arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Pamukkale üniversitesine başvurarak preeklampsi tanısı alan 32 preeklampsi hastası ve 30 sağlıklı gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalardan alınan venöz kan santrifüj edildikten sonra kalprotektin düzeyleri ELISA ile ölçülmüştür. Kontrol ve preeklampsi grubu maternal yaş, gebelik haftası ve fetal ağırlık açısından birbirine benzer idi. Preeklampsi grubundaki kalprotektin seviyeleri (2,71 +- 1,16) kontrol grubundakilerden (1,15 +- 0,68) anlamlı şekilde yüksek idi (p0,05). Maternal serum kalprotektin ile gebelik haftası, 24 saatlik proteinüri, ve ürik asit seviyeleri arasında anlamlı bir korelasyon saptanmaz iken (sırası ile p= 0,351, 0,150, 0,263), sistolik ve diastolik tansiyonun kalprotektin seviyeleri ile anlamlı bir korelasyon gösterdiği saptandı. (korelasyon katsayısı sırası ile: 0,429, p=0,001; 0,295, p=0,022) Sonuç olarak preeklampsili kadınlarda serum kalprotektinin seviyesi anlamlı ölçüde artmaktadır. Bu artış proteinürinin derecesi ile korele değildir.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is a worldwide leading cause of morbidity and mortality in pregnancy. It complicates 5-10% of all pregnancies. Calprotectin is a calcium and zinc binding heterocomplex protein that could be used as a nonspecific marker for activation of granulocytes and mononuclear phagocytes. Calprotectin has been proposed for the diagnosis of inflammatory conditions. The aim of this study is to determine the association between of calprotectin levels in the preeclamptic pregnancies and clinic findings. Overall 32 preeclamptic women and 30 controls were by applying to Pamukkale University included to the study. After the venous blood taken from the patients was centrifuged, the calprotectin levels were measured by ELISA. Two groups were comparable with respect to maternal age, gestational age and fetal weight. Maternal serum calprotectin levels were significantly higher in the preeclampsia group (2.71 +- 1.16) compared to control group (1.15 +- 0.68) (p0.05). Maternal serum calprotectin level was correlated with gestational age, 24 hour proteinuria level, and uric asid level (p= 0.351, 0.150, and 0.263, respectively). On the other hand systolic and diastolic blood pressure were significantly correlated with maternal calprotectin levels (r=0.429, p=0.001and r=0.295, p=0.022, respectively). In conclusion, serum calprotectin is significantly increased in women with preeclampsia. This increase is not corelated with the degree of proteinuria.