Allojenik hematopoetik kök hücre nakli yapılan hastalarda CMV enfeksiyonunun sıklığı ve klinik seyir üzerine etkisi
The prevalance of cmv infection and the influence of CMV infection on clinical course on allogeneic hematopoietic stem cell transplanted patients
  1. Tez No: 638567
  2. Yazar: MERT ERCİYESTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. İPEK YÖNAL HİNDİLERDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Allojenik hematopoetik kök hücre nakli (AHKHN), malign ve malign olmayan hastalıklar, otoimmün hastalıklar, solid organ tümörleri, immün yetmezlikler için kür potansiyeli olan bir tedavi yöntemi olmasına rağmen birçok erken ve geç dönem komplikasyonları vardır. Erken dönem komplikasyonlar ilk 100 günde ortaya çıkmakla beraber nötropeni, anemi, trombositopeni gibi kemik iliği baskılanması, Veno-Okluzif hastalık (VOH), mukozit, akut graft versus host hastalığı (GVHH), gram pozitif ve gram negatif infeksiyonlar, Herpes simpleks virüs (HSV), Sitomegalovirüs (CMV), Kandida ve Aspergilloz gibi mantar enfeksiyonlarını içerir. Kronik komplikasyonlar 100 günden sonra ortaya çıkar ve kronik GVHH, kapsüllü bakteriler, mantar enfeksiyonları, Varisella zoster virus (VZV) ve geç CMV enfeksiyonunu içermektedir. AHKHN sonrasında ölümün başlıca nedeni relapstır. Oportunistik enfeksiyonlar ve GVHH ise nakil ilişkili mortalitenin (NİM) önemli nedenlerindendir. AHKHN'nde bakteriyel enfeksiyonlara ek olarak özellikle morbidite ve mortalite yaratabilecek fırsatçı enfeksiyonlara, fungal ve viral etkenlere karşı da dikkatli olmak gerekmektedir. CMV enfeksiyonu, etkili antiviral ajanlar ve hassas tanı yöntemlerine rağmen AHKHN sonrasında halen önemini korumaktadır. İnvazif fungal enfeksiyon (İFİ) morbidite ve mortalitenin diğer önemli bir nedeni olan oportunistik enfeksiyondur. Bu çalışmada İstanbul Tıp Fakültesi (İTF) Erişkin Kemik İliği Nakli Ünitesi'nde AHKHN yapılmış toplam 165 olguda başlıca CMV enfeksiyonu olmak üzere, İFİ, akut ve kronik GVHH'nın nakil seyri üzerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Allogeneic hematopoietic stem cell transplantation (AHSCT) is a potentially curable therapeutic option for malignant and nonmalignant hematological diseases, otoimmune disorders, solid organ tumors and immunodeficiencies. Yet, AHSCT is associated with many early and late complications. Early complications develop within the first 100 days after AHSCT and include bone marrow suppression characterized by neutropenia, anemia, thrombocytopenia, veno-occlusive diseases (VOD), Herpes simplex virus (HSV), Cytomegalovirus (CMV) and fungal infections including Candida and Aspergillus. Late complications develop 100 days after AHSCT and include chronic GVHD, encapsulated bacterial infections, fungal infections, Varisella zoster virus (VZV) and late CMV infections. The most common cause of death after AHSCT is relapse. Oppurtunistic infections and GVHD are the most causes of transplant related mortality. In this patient population, not only necessary measures to prevent bacterial infections but also precautions against oppurtunistic infections, fungal and viral infectious agents must be undertaken to avoid morbidity and mortality. CMV infection after AHSCT still remains important despite the avaibility of precise diagnostic modalities and effective antiviral agents. Invasive fungal infection is an oppurtunistic infection, which is the other important cause of morbidity and mortality after AHSCT. This study aims to investigate the effect of CMV infection, IFI, acute and chronic GVHD on transplant outcomes in 165 patients, who underwent AHSCT at Istanbul University Istanbul Medical Faculty Hematopoietic Stem Cell Transplantation Unit.