Ergene havzasında hava kirliliğinin sağlık etkilerinin araştırılması
Investigation of the health effects of air pollution in Ergene basin
  1. Tez No: 638585
  2. Yazar: SEVCAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN HAKAN TECER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Atmosferik hava kirleticilerinin insan sağlığına etkileri bilinmektedir. Ergene Havzası özellikle kış mevsiminde ısınma kaynaklı hava kirleticilerinin etkisi altında bulunmakta, meteoroloji, kent yerleşimleri ve endüstriyel faaliyetler de kirliliği arttırıcı etki göstermektedir. Bu çalışmada çocuk ve yetişkinlerde solunum ve kardiyovasküler sistemlerine bağlı hastalıklar temelinde muhtemel hava kirliliği-meteoroloji-sağlık ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illeri ile Çerkezköy ve Çorlu ilçelerindeki hastanelerden temin edilen epidemiyolojik veriler ile günlük hava kirletici ve meteorolojik veriler kullanılmıştır. Ocak-Aralık 2016 döneminde solunum sistemi hastalıklarına bağlı hastane başvurularının 214.369 olduğu ve havzanın demografik yapısına göre çocukların bu hastalık türünde daha fazla tedavi gördüğü tespit edilmiştir. Kardiyovasküler hastalıklarında yetişkinlerin daha fazla müracaatı olduğu ve bu hastalık sınıflarında toplam başvuruların 106.820 olduğu görülmüştür. Havza genelinde iki hastalık türüne bağlı toplam mortalite vakalarının sayısı 677 kişidir. Hastane başvuruları ısınma dönemlerinin yaşandığı Ocak-Nisan ve Ekim-Aralık ayları arasında yoğunluk göstermiştir. Havzadaki PM10 kirliliğinin yıl içerisindeki seyri, hastane başvurularıyla benzer bir trend göstermiştir. Çalışmada hava kirliliği, meteoroloji ve epidemiyoloji verileriyle gerçekleştirilen faktör analiziyle, hava kirliliğinin ve yerel meteorolojinin solunum ve kardiyovasküler sistem hastalıkları üzerindeki etkili faktör miktarları %99 güven aralığında anlamlı sonuçlarla tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Atmospheric air pollutants are known for their effects on human health. Ergene Basin is under the influence of warming-induced air pollutants, especially in the winter season, and meteorology, urban settlements and industrial activities have an increasing pollution effect. In this study, the possible air pollution-meteorology-health relationship was examined in children and adults based on diseases related to respiratory and cardiovascular systems. In the study, epidemiological data obtained from hospitals in Edirne, Kirklareli, Tekirdag provinces and Cerkezkoy and Corlu districts and daily air pollution and meteorological data were used. According to the demographic structure of the Basin, hospital applications due to respiratory diseases were 214.369 and children received more treatment in this type of disease in the period of January and December. Cardiovascular diseases have been observed to have more applications for adults, and the total number of applications in these classes of disease is 106.820. The total number of mortality cases due to two types of diseases is 677 people across the Basin. Hospital applications showed intensity between January-April and October-December when the warm-up periods begin. The course of PM10 pollution in the basin during the year has shown a similar trend as hospital applications. In the study, the effective factor amounts of air pollution and local meteorology on respiratory and cardiovascular diseases were determined with significant results in the %99 confidence range.