Antalya'da aile sağlığı birimlerinde izlenen doğurgan çağdaki kadınlarda kızamıkçık seroprevelansının retrospektif olarak araştırılması
Retrospective investigation of rubella seroprevalence in childbearing age women followed in Family Health units in Antalya
  1. Tez No: 638586
  2. Yazar: HAKAN KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi konjenital kızamıkçık sendromunun (KKS) önlenmesi hedeflerinde doğurgan çağdaki (18-35 yaş) kadınlar için kızamıkçık aşılaması fırsatının sunulması yer alır. Bu çalışmanın amacı doğurgan çağdaki kadınlarda kızamıkçık seroprevalansının belirlenmesi ile KKS için risk grubu olan bu yaş grubunun gebelik öncesi erişkin dönem kızamıkçık aşılarının tamamlanma düzeyleri ve aşılama düzeylerinin yeterliliğine göz atmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Antalya Kepez 24 Nolu Barış Aile Sağlığı Merkezi'nde çalışan beş aile hekiminin kayıtlarındaki 15-49 yaş arası kızamıkçık testi yapılmış kadınların verilerinden oluşturulmuş retrospektif bir araştırmadır. Bulgular: Tetkik yapılan kadın sayısı 521 olup kızamıkçık serolojisi ile ilgili testlerin %70,4'ü gebelik sırasında yapılmıştır. Sekiz kişinin IgM, 143 kişinin IgG sonucu yoktur. Yüz yetmiş'inin hem IgG hem de IgM sonucu mevcut olup bunların %90,5'unun IgG pozitif / IgM negatif bulunurken, %1,3'ünün IgG pozitif iken IgM sınır değer ya da pozitif çıkmıştır. Her iki değeri de negatif bulunanların oranı ise %4,3'tür. Tüm IgG bakılanlar içinde seropozitiflik %92,1 olup, %4,2'sinde IgG negatif, %3,7'sinde ise sınır değerdedir. IgG pozitiflik durumu kadınların yaş gruplarına ve çalışma durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık içermemektedir. Eğitim düzeyi gruplarına göre ise lise ve üzeri eğitimi olanların IgG pozitifliği istatistiksel anlamlı düzeyde daha yüksektir. Sonuç: Doğurganlık çağındaki kadınlarda rubella seropozitifliği farklı çalışmalarda değişik düzeyde bulunmakla birlikte toplum bağışıklığını sağlayacak düzeyde kızamık-kızamıkçık-kabakulak (KKK) aşılamalarına hassasiyet göstermeye devam etmek KKS önleme adına önemlidir. Bebek ve çocukluk döneminde KKK aşısının %95 düzeyi altına inmemesi ve doğurgan çağ kadınlarda gebelik öncesi hatırlatma dozunun yapılma çalışmalarına devam edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The World Health Organization (WHO) European Region aims to provide rubella vaccination for women of childbearing age (18-35 years old) within the targets of preventing congenital rubella syndrome (CRS). The aim of this study is to determine the ruby seroprevalence of women in childbearing age and to examine the completion levels of adult rubella vaccines before pregnancy in this age group, which is a risk group for CRS. Patients and Methods: This study is a retrospective study derivated from the data of women aged 15-49 years who have been tested for rubella in the records of five family practitioners working in the No 24 Barış Family Health Center in Antalya Kepez. Results: The number of women examined was 521 and 70.4% of the rubella serology tests were performed during pregnancy. Eight women have no IgM and 143 have no IgG. While 370 women had both IgG and IgM results, 90.5% of them to be found as IgG positive / IgM negative and 1.3% of them were IgG positive and the IgM was on the limit value or positive. The rate of those with both negative values is 4.3%. While seropositivity is 92.1% among all IgG examined, 4.2% is negative and 3.7% is the limit value. IgG positivity status does not contain a statistically significant difference according to the groups of age and work status of women. According to their education levels, the IgG positivity of those with high school and above education is statistically significantly higher. Conclusion: Although the seropositivity of rubella in women of childbearing age is at different levels in different studies, it is important in the name of preventing CRS to continue to be sensitive to rubella vaccinations at a level that will provide community immunity. It is necessary to continue to apply the booster dose before pregnancy in women childbearing age, and the rubella vaccination rate should not decrease below 95% in infants and childhood.