Merkezi ve dışmerkez çaprazlı çelik bina yapılarında deprem performansının belirlenmesi
Determination of seismic performance of concentrically and eccentrically braced steel building structure
  1. Tez No: 638587
  2. Yazar: YUSUF ALTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ETEMADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında; 5, 10 ve 15 katlı olmak üzere yapı yükseklikleri farklı üç adet moment aktaran çerçeveli çelik yapıları TBDY 2018`de tanımlanan merkezi ve dışmerkez çelik çaprazlardan oluşan 4 adet perdeli sistem oluşturulmuştur. X ve Y doğrultularında tasarlanan çelik çaprazlı sistemlerin hepsi için ayrı ayrı dinamik ve statik analizler yapılmıştır. Aynı zamanda tüm yapılar itme analizi ve zaman tanım alanında deprem hesap yöntemleri kullanılarak da analizler yapılmıştır. Zaman tanım alanında deprem hesap yöntemi yapılırken 8 adet yakın alan deprem kayıtları kullanılıp analizler yapılmıştır.Tasarım aşamasında deprem yükleri TBDY 2018'e göre belirlenirken yüklemelerin yapılması ve kesitlerin belirlenmesi Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları 2018'e göre yapılmıştır. Yapıların analizleri SAP2000 V21 yapısal analiz programı aracılığı ile yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarla beraber doğrusal dinamik analiz,doğrusal olmayan statik ve dinamik analizlerle beraber deprem yükleri etkisindeki yer değiştirme, periyot ve yapı ağırlıkları açısından kıyaslanarak çelik çapraz perdelerin hangi yapı yüksekliği seviyesinde gerekli hale geldiği, TBDY 2018`de ele alınan çelik çapraz türlerinin en ideali ve yapılara sağladığı katkılar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; 5, 10 and 15 storey moment frames buildings which are have different heights are integrated with 4 piece concentrically and eccentrically braced frames according to Design Specifications for Building in Earthquake Regions 2018. Braced Frames systems which are defined on X and Y directions static and dynamic analized separately. At the same time, all structures have been analyzed using push over analysis and time history methods in the time domain. While making the earthquake calculation method in the time domain, 8 near field earthquake records were used and analyzes were made. At the design stage while earthquake forces defined according to TBDY 2018, load situations and section assigns defined according to Steel Constructions Design, Calculate and Construction principles 2018. Analyzes are completed by SAP2000 V21 structural analysis program. Obtained results compared in terms of displacement of under earthquake,displacement, period and quantity survey, by this way braced frames became the need on which structural height levels, which is the most ideal braced frame type mentioned in TBDY 2018 and the contributions that it provides to the structures were investigated.