Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri etkisinde burkulması önlenmiş çelik çaprazlı çerçevelerin sismik performansının numerik ve deneysel olarak incelenmesi
Numerical and experimental investigation of the seismic performance of buckling-restrained braced frames under the effects of the February 2023 Kahramanmaraş earthquakes
- Tez No: 986572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAKIR BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018 (TBDY-2018) esaslarına göre çelik binaların yatay yük taşıyıcı sistemleri; moment aktaran çelik çerçeveler (MAÇÇ'ler), merkezi çaprazlı çelik çerçeveler (MÇÇÇ'ler), dışmerkez çaprazlı çelik çerçeveler (DÇÇÇ'ler) ve burkulması önlenmiş çaprazlı çelik çerçeveler (BÖÇÇÇ'ler) olarak tanımlanmıştır. Bu yatay yük direnç sistemlerinin temel görevi yapının yatay rijitliğini sağlamak ve öngörülen elemanların plastik deformasyon yaparak deprem esnasında ortaya çıkan enerjiyi sönümleyebilmesini sağlamaktır. Bu tez kapsamında, yüksek yatay rijitliğe ve yüksek enerji sönümleme kapasitesine sahip BÖÇÇÇ'lerin Kahramanmaraş depremleri altındaki sismik performansları hem numerik hem de deneysel olarak araştırılmıştır. Numerik çalışmalar OpenSees yazılımı ile deneysel çalışmalar ise Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yapı ve Deprem Mühendisliği Laboratuvarı'nda bulunan tam ölçekli deney düzeneği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada; numerik çalışmaların temelini oluşturacak BÖÇ elemanların malzeme modelinin ve sismik parametrelerinin belirlenmesi için öncelikle bir adet gerçek ölçekli BÖÇ elemanı test edilmiştir. Daha sonra 3, 6 ve 9 katlı ters-V ve tek diyagonal tipi BÖÇÇÇ'ler TBDY-2018 ve Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmelik 2018 (ÇYTHYE-2018) esaslarına göre tasarlanmıştır. Tasarlanan her bir prototip bina Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremlerindeki en büyük 4 adet yer hareketlerine arka arkaya maruz bırakılarak zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu analizler sonucunda en büyük ve kalıcı göreli kat öteleme oranları, çaprazlara gelen en büyük ve kalıcı birim şekil değiştirme değerleri, kümülatif birim şekil değiştirmeler ve taban kesme kuvvetleri raporlanmıştır. Elde edilen değerler, TBDY-2018'de tanımlanan sınır değerler ile karşılaştırılarak prototip binaların sismik performansları belirlenmiştir. BÖÇ elemanların AISC 341-22'de tanımlanan ve numerik analizlerden elde edilen farklı yükleme protokolleri altındaki sismik performanslarının incelenebilmesi için yedi adet daha gerçek ölçekli deney gerçekleştirilmiştir. Test edilen BÖÇ numunelerinde sargı mekanizması olarak dolgusuz çelik elemanlar ve ayırıcı malzeme olarak kauçuk ve teflon kullanılmıştır. BÖÇ elemanlarının tasarım parametrelerinin belirlenebilmesi için test edilen birinci deneyde kalıcı kat ötelemesiz, ikinci ve üçüncü deneylerde ise sırasıyla +%0.5 ve -%0.5 kalıcı kat ötelenme altında numuneler deney çerçevesine yerleştirilerek çevrimsel quasi-statik yüklemelere maruz bırakılmıştır. Dördüncü, altıncı ve sekizinci deneylerde BÖÇ numunuleri yine kalıcı kat ötelemesiz olarak çerçevesi içerisine yerleştirilirken, beşinci ve yedinci deneylerdeki BÖÇ numuneleri ise sırası ile +%0.655 ve -%0.850 kat ötelemeleri altında deney düzeneğine yerleştirilerek yüklemelere maruz bırakılmıştır. Numerik analizler ve deneysel çalışmalar BÖÇÇÇ'lerin deprem bölgelerinde güvenli bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir. Ayrıca test numunelerinin farklı kat ötelenme değerleri altında deney çerçevesine yerleştirilebilmeleri ve test sonrasında farklı kat ötelenme değerleri altında test çerçevesinden çıkartılabilmeleri önerilen birleşim detayları sayesinde BÖÇ'lerin deprem sonrası yapılarda oluşacak kat ötelenmeleri altında kolayca değiştirilebileceklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
According to the Turkish Building Earthquake Code-2018 (TBEC-2018), the lateral load-resisting systems of steel buildings are classified as moment resisting steel frames (MRSFs), concentrically braced steel frames (CBSFs), eccentrically braced steel frames (EBSFs), and buckling-restrained braced steel frames (BRBSFs). The primary function of these lateral force-resisting systems is to provide adequate lateral stiffness to the structure and to ensure that designated structural members dissipate seismic energy through plastic deformation. Within the scope of this thesis, the seismic performance of BRBSF systems which exhibit high lateral stiffness and significant energy dissipation capacity under the Kahramanmaraş earthquake ground motions was investigated both numerically and experimentally. The numerical analyses were performed using the OpenSees software, while the experimental studies were carried out using a full-scale test rig located at the Manisa Celal Bayar University Structural and Earthquake Engineering Laboratory. In this study, a full-scale BRB member was first tested to determine the material model and seismic performance parameters of the BRB elements that would form the basis of the numerical analyses. Subsequently, 3-, 6-, and 9-story chevron-V and single-diagonal BRB systems were designed in accordance with the Turkish Building Earthquake Code-2018 (TBEC-2018) and the 2018 Regulation on the Design, Calculation, and Construction Principles of Steel Structures (SDCCPSS-2018). Each designed prototype structure was then subjected to the four strongest ground motions recorded during the Kahramanmaraş earthquakes of February, 2023, and nonlinear time-history analyses were performed. Based on these analyses, maximum and residual interstory drifts, maximum and residual axial strain demands in the cross-braces, cumulative axial strains, and base shear forces were evaluated. The resulting seismic demand values were compared with the relevant limit states defined in TBEC-2018 to assess the seismic performance levels of the prototype buildings. Seven additional full-scale tests were carried out to evaluate the seismic performance of BRB elements under various loading protocols specified in AISC 341-22 and derived from the numerical analyses. In all tested BRB specimens, unfilled steel tubes were used as the casing mechanism, while rubber and teflon materials were used as the separation layers. To determine the design parameters of the BRB elements, the first specimen was installed in the test frame without any imposed residual floor drift. In the second and third tests, the specimens were subjected to cyclic quasi-static loading under imposed residual floor drift levels of +0.5% and –0.5%, respectively. In the fourth, sixth, and eighth tests, the BRB specimens were again placed in the loading frame without residual story drift, whereas in the fifth and seventh tests, the specimens were installed under residual story drift demands of +0.655% and –0.850%, respectively, and subsequently loaded according to the designated loading protocol. The numerical analyses and experimental results indicate that BRBFs can be safely employed in seismically active regions. Moreover, the proposed connection detailing has shown that BÖÇ members can be readily replaced even in the presence of post-earthquake residual story drifts. This was verified experimentally, as the test specimens were successfully installed in the loading frame under various imposed drift demands and were removed after testing under different residual drift conditions.