Ülke tanıtımında grafik elemanların yeri ve önemi, İstanbul 2004 Olimpiyatları görsel iletişim araçları
The Graphic elements used in international organizations, visual communication means of İstanbul 2004 Olymic Games
  1. Tez No: 63859
  2. Yazar: H. HÜMANUR BAĞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL AYGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Medya ve iletişim araçlarının yaygınlığından yararlanarak son yıllarda geniş alanlara seslenmeyi başaran uluslararası organizasyonlar; ülkelerin kültürel ve tarihsel değerlerine verdikleri önemin de artışıyla ulusal tanıtımın öne çıktığı yapılar durumuna gelmişlerdir. Bilindiği gibi, böylesi organizasyonların en önemlilerinden biri, köklü bir tarihsel geleneği olan olimpiyat oyunlarıdır. Farklı ülkelerden sporcuların katılımı ve mücadelesiyle gerçek tanımını bulan modern olimpiyatlar, ulusal tanıtımın boy gösterdiği etkin bir alan durumundadır. Tanıtımın kimlik oluşturmaya yönelik en etkili yöntemlerinden birini de görsel iletişim araçları oluşturmaktadır. Bu çalışmada, spor ve olimpiyat kavramları tarihsel gelişimleri içerisinde incelenmiş; günümüzdeki uluslararası ve ulusalcı eğilimlerin özellikle olimpiyat oyunlarındaki görsel ürün tasarımlarına yansımaları analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin ışığında; Türkiye'nin de adaylığında bulunduğu 2004 yaz olimpiyatlarında kullanılacak görsel iletişim araçlarının tasarımı problemi ele alınarak özgün bir çözümler setine ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
International organizations, affected also by the people's increasing attention on their cultural and historical values and using the widespread effect of communication channels, have become main structures of national presentation. As we all know; one of these organisations which has a very old historical backround is the Olympic games. Finding its real meaning in the participation of sportsmen from all over the world, Olympic games can be regarded as a vehicle of national presentation. On the other hand, visual communication is a tool used affectively to built a unique identity of this presentation in each of the games. In this study, the terms of sports and Olympics are considered in their historical contexts. Then it was studied the reflections of today's internationalist and nationalist tendencies on design of the visual elements used in the games. By the data gained; it is tried to design a set of visual elements that will be used in the 2004 Summer Olympics in which Turkey is also a candidate.