Representations of gender in the British press
İngiliz basınında cinsiyetlerin tasvirleri
- Tez No: 63858
- Danışmanlar: PROF. DR. LAURENCE RAW
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Journalism, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu tez cinsiyetlerin İngiliz basınında hem kuramsal hem de yayın düzeyinde tasvir edilmesini incelemektedir. Kadın ve erkeğin medya tasvirlerinin araştırılması sürecinde, İngiliz basınının cinsiyetler üzerindeki sosyo-politik ve ticari tutumu, İngiltere toplumunun ve devletinin bu konudaki tutumlarıyla bağlantılı olarak çalışılmaktadır. Bu araştırmada, İngiltere'nin yüksek tirajlı ulusal gazete ve dergilerinden alman makale, resim ve reklamlar birincil kaynak olarak kullanılacaktır. Bu tezin Giriş bölümünde, 19. yüzyıl ile 20.yüzyılın ilk devresinde kadınların oy hakkı için verdikleri mücadeleler, birinci ve ikinci dünya savaşları süresince kadınların iş hayatında gösterdikleri performans, 1970' lerdeki ikinci dalga feminist hareketler üzerine ağırlık verilerek, 18. yüzyıldan bu yana İngiltere' de yaşayan kadın ve erkeklerin konumu ve onlara karşı basın ve siyasi partiler tarafından izlenen tutum irdelenecektir. Birinci bölümde ise, İngiliz basınında kurumsal düzeyde kadınların olanaklarını kısıtlayan ve erkek üstünlüğünü savunan tutumlar tartışılmış ve erkek medya sahipleri, kontrolörleri ve gazeteciler desteklenirken, onların bayan meslektaşları - bu güne kadar herhangi bir medya kurumuna sahip hiçbir kadın olmamıştır - gözardı edildiği iddia edilmiştir. İkinci bölümde ise, İngiliz gazete, dergive reklamlarında yer alan erkek ve kadın tasvirleri birtakım alıntı ve röportajlar ve karikatürler ışığında tartışılacaktır. Üçüncü bölümde, cinsiyet tasvirlerinin okuyucu üzerindeki etkisi ve bu tür tasvirlere karşı verilen tepkiler araştırılacaktır. Sonuç bölümünde ise tüm tartışılan noktaların bir özeti verilmektedir. Bu tezde ağırlık, kadının İngiliz basınında ticari bir kar aracı olarak kullanıldığı ve ikinci plana itildiği düşüncesinden hareketle, erkek tasvirlerinden çok kadın tasvirlerine verilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This thesis aims at studying the representations of gender both at the institutional and the printing levels in the British press. During the study of the media representations of women and men, socio-political and commercial attitudes of the British press will be studied in relation to wider attitudes of British society and the state. In this research, primary sources such as articles, pictures and advertisements from national newspapers and magazines with large circulations in Britain will be employed. The introduction to this thesis will look at the status of men and women in Britain since the eighteenth century focusing in particular on the Suffragette Movement of the 19th and early 20th centuries; women's work during World Wars I and II; the“second wave”of the feminist movement in the 1970s; and the attitudes of the print media and the political parties towards men and women since the 18th century. In the first chapter, it will be shown that male chauvinist attitudes minimise women's opportunities at the institutional level in the British press: male media owners, editors and journalists are promoted whereas their female counterparts - there have been no female owners in the history of the British press - are disregarded. In the second chapter, male and female representations in newspapers, magazines and advertisements will be discussed through articles, cartoons and reports. In the thirdIV chapter, the effects of these gender representations on readers, and the reactions to such representations will be investigated. In conclusion, a brief summary of the topics investigated in the thesis will be given. In this thesis, the emphasis will be on female representations rather than male representations, based on the assumption that women are trivialised and used as a means for commercial profit.