Öğretmenlerin okul müdürlerinin vizyonlarını algılama ve paylaşma düzeyleri
The Teacher's level of perceiving and sharing visions of the principles
  1. Tez No: 63860
  2. Yazar: OSMAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, yönetim alanyazınına yeni yerleşen“vizyon”kavramı okul yönetimi düzeyinde araştırılmıştır. Araştırmada, öğretmenlerin ilköğretim okulu müdürlerinin vizyonlarını algılama ve paylaşma düzeylerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Yönetimce yapılan değerlendirmelere göre;“çok başarılı”,“başarılı”ve“vasat”olarak kümelendirilen üç okulda, öğretmenlerin vizyon algılama ve paylaşma düzeylerinde bir farklılığın olup olmadığı sınanmıştır. Araştırma kapsamına, Ankara İli Yenimahalle İlçesi belediye sınırlan içindeki öğretmen sayılan 40'ın üzerinde olan ilköğretim okulları alınmıştır. Bu okullardan örnekleme 120 öğretmen seçilmiştir. Veriler anket yoluyla toplanmıştır. Anketin birinci kısmında“öğretmenlerin okul müdürlerinin vizyonlarını algılama cümleleri”, ikinci kısmında“okul çalışanları ile vizyonların paylaşılması”cümleleri bulunmaktadır. Ankette üçlü derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan şu sonuçlar çıkarılmıştır: 1. Öğretmenler, okul müdürlerinin vizyonlarını“kısmen”algılamakta;“yüksek”düzeyde paylaşmaktadırlar. 2.“Çok başarılı”olarak değerlendirilen okulun öğretmenleri, okul müdürlerinin vizyonlarını“tamamen”,“başarılı”ve“vasat”okulun öğretmenleri müdürlerinin vizyonlarını“kısmen”algılamaktadırlar. 3.“Çok başarılı”ve“başarılı”okulların öğretmenleri müdürlerinin vizyonlarını“yüksek”düzeyde,“vasat”okulun öğretmenleri müdürlerinin vizyonlarını“vasat”düzeyde paylaşmaktadırlar.4.0kulun basan durumu ile öğretmenlerin okul müdürlerinin vizyonlarını algılama ve paylaşma düzeyleri arasında bir koşutluk vardır. Bu basan, vizyon paylaşmanın bir sonucu olabileceği gibi; bir nedeni de olabilir. Sorunun çözümü için şu öneriler söylenebilir: 1. Sisteme, okul yönetimi alanında okul müdürlerine vizyon geliştirmede kılavuzluk yapacak yöneticiler ve deneticiler kazandırmalıdır. 2.Vizyonların işe koşulduğu ilköğretim okullarının etkinlikleri, diğer okullara yazılı ya da görsel araçlarla iletilmelidir. 3. İlköğretim okullarında vizyon paylaşma, denetim uygulamalarında bir değerlendirme ölçütü olarak dikkate alınmalıdır. 4.Vizyonların paylaşılmasının eğitimin niteliğine, okul kültürüne ve iklimine etkileri araştırma konulan olarak ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the term,“vision”which has newly entered into administration literature, has been studied at the level of school administration. It has been attempted to determine teachers' level of perceiving and sharing visions of the principles in the study. In three schools which have been classified as“very successful”,“successful”and“mean”according to evalutions made by the administration, it has been tested if there is a difference between teachers' level of understanding and sharing. Primary education (a kind of school including primary and secondary schools) schools having more than 40 teachers, and within the Ankara Province Yenimahalle Municipality, have been included in the study. In this study, 120 teachers have been selected as sample. Data have been collected by means of a questionnaire. In the first section of the questionnaire, there is“sentences of the teachers about perceiving visions of the principles”, in the second section there is“sentences of sharing visions with school employees”. The following conclusions have been drawn from the study: 1. Teachers perceive“partially”the visions of the principles but share it at“higher level”. 2. Teachers who are evaluated as“very successful”understand visions of the principles“completely”but other teachers who are evaluated as“successful”and“mean”understand it“partially”. 3. Teachers of the“very successful and ”successful“ schools share vision of their principles at high degree but teachers of ”average" schools shares it at average level.4. There is a parallelism between success of the schools and teachers' level of perceiving and sharing of principle's visions. This success can be either result of vision sharing, or there may be a cause for it. The following can be suggested for solution of the problem; 1.Managers and supervisors must be included into the system in order to guide principles in developing a vision, within the school management area. 2.Activities of the primary schools where visions are involved, must be publicized to other schools by means of visual and printed media. 3. Vision sharing must be taken into consideration as a measure of evaluation in supervision applications. 4.Effects of vision sharing on quality of education, school culture, and climate must be taken as research subjects.