Meslek hastalıklarının iş sağlığı ve güvenliği açısından analitik incelenemesi
Occupational diseases analytical examination on occupational health and safety
  1. Tez No: 638595
  2. Yazar: HATİCE BAYGUTALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son zamanlarda, ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği gelişmekte ve önemi artmaktadır. 19. yy da Osmanlı devleti döneminde, Zonguldak'ta maden çalışmalarında meydana gelen meslek hastalıklarıyla iş güvenliği ortaya çıkmıştır. Dönem şartlarından dolayı Cumhuriyetin kurulması ile iş güvenliği alanında çalışmalar yapılmıştır. Meslek hastalıkları çalışma ortamında işçilerin fiziksel ve ruhsal sorunlar olarak ortaya çıkmaktadır. Dr. Bernardino RAMAZZİNİ tarafından meslek hastalıkları ortaya çıkmıştır. Hastalıklar çalışanın sürekli maruz kaldığı; fiziksel, kimyasal, biyolojik ve tozlardan kaynaklanan sorunlardan meydana gelmektedir. Meslek hastalıklarına sebep olan bu dört etken zamanla kronik hale gelmektedir. Bu çalışmada, Meslek hastalıklarının sınıflandırılması, Türkiye'de sık görülen meslek hastalıkları, meslek hastalıklarının insan üzerindeki etkisi ve alınması gereken önlemler yer almaktadır. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu verileri ile gerçekleşen ölümler ve yasal düzenlemeler anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, occupational health and safety has been developing and its importance has increased in our country. In the 19th century during the Ottoman state, occupational safety emerged with occupational diseases occurring in mining works in Zonguldak. Due to the conditions of the period, studies were carried out in the field of occupational safety with the establishment of the Republic. Occupational diseases arise as physical and mental problems of workers in the work environment. Occupational diseases have been revealed by Dr. Bernardino RAMAZZINI. Diseases are constantly exposed to the employee; It consists of physical, chemical, biological and dust problems. These four factors that cause occupational diseases become chronic over time. In this study, the classification of occupational diseases, occupational diseases frequent in Turkey, is of occupational diseases included measures to be taken and the impact on people. In addition, the deaths and legal regulations that occur with the data of the Social Security Institution are explained.