Quantification of multi-class antibiotics by UHPLC-MS/MS in animal manure and fate of antibiotics during rapid composting
Çoklu antibiyotiklerin UHPLC-MS/MS ile hayvan gübresindeki miktar tayinleri ve antibiyotiklerin kompostlaştırma esnasındaki akibetleri
  1. Tez No: 638596
  2. Yazar: SERAP KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çiftlik hayvanlarının yetiştirilmesinden kaynaklanan hayvan atıkları muazzam miktardadır ve bu atıkların uygun şekilde yönetilmesi içerisinde bulunan çeşitli gazlar, nütrientler, patojen mikrooganizmalar ve antibiyotikler gibi kirleticilerin giderilmesi için kritik derecede önemlidir. 7 geçerli gruptan toplam 33 antibiyotik tavuk ve inek gübrelerinde kapsamlı bir çoklu kalıntı analizi metodu için araştırılmıştır. Tuz yardımıyla MeCN çözeltisinde uzaklaştırma yöntemini izleyerek çok yüksek performanslı sıvı kromatografisi ardışık kütle spektrometrisi (UHPLC-MS/MS) ile antibiyotiklerin miktar tayini herhangi bir ekstrakt temizleme aşaması uygulanmadan yapılmıştır. Seçilen antibiyotiklerin fizikokimyasal özellikleri birbirinden çok farklı olsa da inek ve tavuk gübresinden geri kazanım sırasıyla %86–121ve %89–113'tür. Döner tambur kompostlaması kontrollü havalandırma yapılan kapalı bir sistemde tespit edilen antibiyotiklerin ve gübre hacminin azaltılması için uygulanmıştır. İki özdeş reaktöre 20 güne kadar işletilmiştir. Gübre numunelerinin karakterizasyonu sonrasında süt ineği, etlik tavuk ve yumurtalık tavuk gübreleri hızlı kompostlaştırma sağlanması için uygun kompozisyonda karıştırılarak hazırlanmıştır. Kompostlaştırma prosesinin performansı süt ineği ve etlik tavuk, süt ineği ve yumurtalık tavuk gübreleri karıştırılarak ve etlik tavuk, süt ineği gübrelerinin ayrıca kompostlaştırılması ile değerlendirilmiştir. Karışık gübreler ile tek başına süt ineği gübresiyle yapılan kompostlaştırmadan daha yüksek pik sıcaklıklar elde edilmiştir ve en yüksek kompostlaştırma sıcaklığına (68-73°C) ulaşma hızı azaltılmıştır. Yüksek havalandırma hızı (17±3m3.h-1) kompostlaştırma sıcaklığını düşürmüş olsa da düşük havalandırma hızı (3.6±0.2 m3.h-1) ile elde edilen yüksek sıcaklık antibiyotik giderimini arttırmamıştır ve yüksek havalandırma hızı gübre karışımlarından bağımsız olarak antibiyotiklerin yarılanma ömrünü azaltmıştır ki biyolojik proseslerin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Massive amounts of animal waste are generated from livestock raising and proper management of this waste is critical for the elimination of manure pollutants including various gaseous, nutrients, pathogens, and antibiotics. A comprehensive multiresidue method for the analysis of 33 antibiotics from 7 prevalent classes was comparably investigated for both dairy and poultry manure. Following salting-out-assisted extraction with Acetonitrile (MeCN), the antibiotics were quantified with Ultrahigh-Performance Liquid Chromatography Tandem Mass Spectrometry (UHPLC-MS/MS) without a clean-up step. Although the physicochemical properties of selected antibiotics were quite different, the apparent recovery from dairy and poultry manure samples were 86–121% and 89–113%, respectively. Rotary drum composting was performed in closed systems with controlled aeration for the reduction of detected antibiotics and volume of manure. Two identical reactors were operated up to 20 days. After the characterization of manure samples, proper compositions for rapid composting were prepared by blending of dairy (D), broiler (B), and layer-hen (L) manures. The performances of composting process for DB and DL manure mixtures as well as B and D manures were evaluated. Time to attain the peak composting temperature (68-73°C) was reduced and higher peak temperatures were achieved in mixed manures compared to the composting of D manure alone. While the composting with high aeration rate (17±3m3.h-1) caused a decrease in composting temperature, the elevated temperature achieved with low aeration rate (3.6±0.2 m3.h-1) did not improve antibiotic reduction, and high aeration reduced the half-lives of antibiotics regardless of manure blending indicating the importance of biotic processes.