Bakır saz ağızlıklarının fiziksel yapısı, dudaktaki konumu ve problemleri üzerine bir inceleme
An Investigation about physical structure, placement on the lips and the problems of brass wind mouthpieces
  1. Tez No: 63861
  2. Yazar: GÜREL ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. NEZİHE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu araştırmanın amacı bakır saz ağızlıklarının yapısı ( anatomisi), teknik özellikleri ve ağızlığın bakır üflemeli çalgılardaki konumunu belirlemektir. Birinci bölümde ağızlığın anatomisi ve fiziksel özellikleri incelenmiş ve bu konuda teknik bilgiler verilmiştir. Devamında ağızlığın dudaklarda ki konumu incelenmiş ve ilgilenenlerin doğru ağızlık seçebilmeleri ve doğru ağızlıkla sağlıklı bir biçimde çalabilmeleri için bu konu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation, to determinate the anatomical structure, technical specialties and mouthpiece placement of the brass wind instrument. In the first section, I Investigated the anatomical and physical specialties of the mouthpiece also I gave some technical knowledge about this subject In the following pages, I investigated the mouthpiece place meant on the lips and choosing the right mouthpiece for the player