Kurum bakımında bulunan korunmaya muhtaç çocukların davranış sorunları (Adana ilinde bir araştırma)
Behavior problems in children who were under the communal protection (A research in Adana region)
- Tez No: 63862
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİL TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
HI ÖZET Çocuklarda davranış sorunları, biyolojik, ruhsal ve toplumsal etkenlerin sonucu olarak ortaya çıkar. Diğer bir ifade ile; çocuklarda davranış sorunları temelde, çocukların yaşamlarında karşılaştıkları örseleyici olgu ve olaylar ile engellemelere karşı geliştirdikleri savunma mekanizmalarıyla tepki göstermeleridir. Korunmaya muhtaç çocukların yaşantısal deneyimlerinin bir kesitinde çeşitli örseleyici olay ve olaylarla karşılaşmış ve psikososyal ve fizyolojik gereksinimlerinde yoksunluk içinde kalmışlardır. Bu nedenle korunmaya muhtaç çocuklar davranış sorunları bakımından bir risk grubu oluşturmaktadırlar. Korunmaya muhtaç çocuklara yönelik olarak yaygın ve eski hizmet türü kurum bakımıdır. Oysa, kurumların yapısal niteliklerinden dolayı, çocuklar üzerinde olumsuz etki yaptığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu araştırmada, Adana iline bağlı sosyal hizmet kurumlarında (çocuk yuvası ve yetiştirme yurtlan) korunup bakılan 7-12 yaş arası korunmaya muhtaç çocukların davranış sorunları M.Rutter ve Bill Yule ve 13-18 yaş arası korunmaya muhtaç çocukların davranış sorunları MEB Rehberlik Araştırma Merkezi'nce geliştirilen ölçekler kullanılarak saptanmıştır. Araştırmada 7-12 yaş arasında 69 ve 13-18 yaş arasında 125 korunmaya muhtaç çocuğun davranış sorunları, cinsiyet; kuruma geliş yaşı; yakınlarının olma durumu ve kardeşleriyle görüşme sıklığı; yakınları tarafından ziyaret edilme durumu ve ziyaret sıklığı; yakınlarının yanına izne gitme durumu ve sıklığı, özel eşyaya sahip olma durumu bakımından ele alınmıştır. Bunlara ek olarak 13-18 yaş arası çocukların, okula ya da işe gitme durumu ve kaldıkları kurumun niteliği açısından da davranış sorunları incelenmiştir. Yukarıdaki değişkenlerden izne gitme ve özel eşyaya sahip olma durumu 7-12 yaş grubunda, kuruma geliş yeri ve kurumun niteliği ise, 13-18 yaş grubunda, davranış sorunlarına etki eden faktörler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Occurence of the behavior problems in children is the result of biological, psychological and social agents or factors. In other words, behavior problems in children is one kind of defence mechanism or one kind reaction to event or events and obstacles that weaken the strenght of them in their lives. Most of the children who need to protection faced different events that spoilt themselves, and their psychosocial ve phisical needs were ignored. Thats why, they constitute a risk group for behavioral problems. Institutional care is well-known and old-fashioned service for the the children who need protection. However, research findings evident that institutions have negative impact on childrens' psychosocial and physical development. This study conducted on children who lived in social service institutions in Adana region. In this study, behavior problems of the children who need protection between 7-12 years old and lived in kindergarten determined by a scale which was developed by M.Rutter and Bill Yule. And behavior problems of the children who need protection between 13-18 years old and lived in orphanages determined by a scale which was developed by Counseling and Research Center of Ministry of National Education. This study conducted on 69 children whose age 7-12 and 125 adolescent whose age 13-18. And behavior problems of the children were examined in the term of“gender”,“age coming to the institution”,“having any relative and frequency of meeting with their brothers and sisters”,“having any visitor and frequency of it”,“visiting to their relatives and frequency of it”,“having any personal item”,“keep going on school or work”and“the kind of the institution”. This study showed that“visiting to their relatives”and“having any personal item”were important for age 7-12 and“where were the children before coming to the institution”and“the kind of the institution”for age 13-18.