AISI 304/DUROSTAT 500 çeliğinin TIG çift taraflı ark kaynak yöntemiyle birleştirilmesi mikroyapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of microstructure and mechanical properties of AISI 304/DUROSTAT 500 steel combined by TIG double-sided arc welding method
  1. Tez No: 638610
  2. Yazar: AHMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Kaynak, güvenilir ve verimli bir metal birleştirme işlemidir. Birbirine benzemeyen metaller ve alaşımlar bazen güçlükle birleştirilmektedir. TIG çift taraflı ark kaynağı, kaynak verimliliğini artırmak için geliştirilen yeni bir yöntemdir. TIG kaynağı hassas ısı girişi kontrolü ve düşük ekipman maliyeti ve yüksek kaliteli kaynak üretir. AISI 304 östenitik paslanmaz çelikler günümüz endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Mükemmel korozyon direnci, antibakteriyel özellik ve işlenebilirlik gösterirler. AISI 304 ve DUROSTAT 500 çelik plakalar kaynak ağzı açmadan çift taraflı TIG kaynak yöntemi ile birleştirilmiştir. Kaynaklı birleştirmelerin mikroyapısal farklılıkları Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Optik Mikroskop (OM), Enerji Dağılım Spektrometresi (EDS), Elementel Haritalandırma (Mapping), X-Işını Kırınımı (XRD), Elektronların Geri Saçınım Difraksiyonu (EBSD) analiz yötemleri kullanılarak incelenmiştir. Kaynaklı birleştirmelerin mekanik özellikleri Mikrosertlik, Çentik Darbe ve Çekme Testleri ile incelenmiştir. Ayrıca kırık yüzey morfolojisi SEM ile değerlendirilmiştir. Bu çalışma beş başlık altında değerlendirilmiştir. Birinci bölümde; kaynak ve kaynak yöntemleri, paslanmaz çelikler, DUROSTAT çelikleri ve özellikleri açıklanmıştır. İkinci bölümde; konu ile ilgili literatür araştırılmıştır. Üçüncü bölümde; yapılan deneysel çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde; deney sonuçları analiz edilmiş ve tartışılmıştır. Beşinci bölümde ise deney sonuçlarının genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Welding is a reliable and efficient metal-combining process. Dissimilar metals and alloys are sometimes combined with difficulty. TIG process is highly preferred in applications requiring a high level of joining quality or precise welding. TIG double-sided arc welding is a new method developed to improve the welding efficiency. TIG welding is the main welding technique used in the nuclear and power plant industries. TIG welding produces precise heat input control and low equipment cost and high quality welding. AISI 304 austenitic stainless steels are widely used in today's industry, They show excellent corrosion resistance, antibacterial property and workability. AISI 304 and DUROSTAT 500 steel plates were joined by double-sided TIG welding without weld edge. Microstructural differences of welded joints were investigated by using Scanning Electron Microscopy (SEM), Optical Microscope (OM), Energy Dispersion Spectrometry (EDS), Elemental Mapping (Mapping), X-Ray Diffraction (XRD), Electron Back Diffraction Diffraction (EBSD). Mechanical properties of welded joints were investigated by microhardness, notch impact and tensile tests. In addition, fracture surface morphology was evaluated by SEM. This study was covered five headings. In the first part; welding and methods, stainless steels, DUROSTAT steels and their properties were explained. In the second part; related literature was searched. In the third part; information about the experimental studies were given. In the fourth part; The results of the experiments were analyzed and discussed. In the fifth part, a general evaluations of the experimental results were made.