Marmara Denizi kaynaklı istavrit ve karideslerde ağır metal dirençli staphylococcus aureus suşlarının prevalansı
The prevalance of heavy metal resistant staphylococcus aureus strains in the sea of Marmara Sea and shrimps and horce mekerel
- Tez No: 638631
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Staphylococcus aureus insanlarda ve hayvanlarda çok sayıda enfeksiyona neden olabilen, ortam şartlarına oldukça dayanıklı ve çevresel kaynaklarda yaygın olarak bulunan bir mikroorganizmadır. Bu çalışmada, Marmara Denizi'nin üç farklı bölgesinden 2014-2015 yılları arasında avlanan toplam 300 adet istavrit (Trachurus trachurus) (n:119) balığı ve karidesden (Parapenaeus longirostris) (n:181) izole edilen S. aureus suşlarının prevalansı ve ağır metal direnç genleri varlığı tespiti amaçlanmıştır. Kültürel mikrobiyolojik yöntem ile elde edilen 50 adet S. aureus suşundan 34 (%11,3) adedi S. aureus suşu moleküler biyolojik yöntemlerle (PCR) doğrulanarak tanımlanmıştır. Elde edilen suşlarda ağır metal direnç genleri varlığı PCR ile tespit edilmiştir. Elde edilen PCR sonuçları doğrultusunda, 30 adet suşta cadX ve cadD, 1 adet suşta merB, 5 adet suşta merT, 4 adet suşta copa ve 7 adet suşta mco geni tespit edilmiştir. Moleküler biyolojik yöntemlerle yaptığımız doğrulama sonrasında, ağır metal geni tespit edilen suşlara ait balık örneklerinde ilgili ağır metal varlığını analitik olarak doğrulamak amacı ile ICP-MS cihazı ile ilgili numuneler analize alınmış ve çıkan sonuçların birbiri ile uyumlu olduğu bulunmuştur. Buna göre, Marmara Denizi'nin kısmen ağır metallerle kontamine olduğu ve bazı ağır metallerin denizde yaşayan istavrit ve karides gibi canlılarda akümüle olduğu, bu durumun ise halk sağlığı açısından sorun oluşturma potansiyelinin bulunduğu öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is a microorganism that can cause a large number of infections in humans and animals, is highly resistant to environmental conditions and is commonly found in environmental resources. The aim of this study was to determine the prevalence and the presence of heavy metal resistance genes of S. aureus strains isolated from 300 horse mackerel (Trachurus trachurus) (n:119) and shrimp (Parapenaeus longirostris) (n:181) from three different regions of Marmara Sea between 2014-2015. Of the 50 S. aureus strains obtained by cultural microbiological method, 34 (11.3%) S. aureus strains were identified by molecular biological methods (PCR). The presence of heavy metal resistance genes in the strains was determined by PCR. According to PCR results, cadX and cadD in 30 strains, merB in 1 strain, merT in 5 strains, copA in 4 strains, mco in 7 strains. After the confirmation of molecular biological methods, the samples were analyzed with ICP-MS device in order to analytically confirm the presence of heavy metal in fish samples of the strains with heavy metal gene and the results were found to be compatible with each other. Accordingly, it is predicted that the Marmara Sea is partially contaminated with heavy metals and that some heavy metals accumulate in marine organisms such as horse mackerel and shrimp, which has the potential to cause problems for public health.